CITAT (Piccante @ 15-10-2013, 03:08)

Klart man ska använda äkta vanilj och inte vanillin som är estrar man utvinner ur jäst gran. Men att köpa dyra fröskidor oftast i en eller tvåpack gör ju ofta att man inte har vanilj hemma när man blir sugen på att använda det.
Istället kan man köpa vaniljpulver. Det är vaniljfrön som är urskrapade ur fröskidorna och pulveriserade. Smakar underbart och har en härlig tung doft.

Köpte denna sorten på Hemköp kostar runt 30- 35 kr.
Jag såg denna paket just idag. Då vet jag att den är värd att köpa så det får bli inför julbaket.
Jag tycker det är skillnad på olika vaniljsocker. Den gula fyrkantiga lilla paketen från Dannsukker innehåller även äkta vanilj och är lite svartprickig. Jag tycker detta vaniljsocker smakar bättre än många billiga.
CITAT (Gossen Ruda @ 17-10-2013, 13:19)

Ny tjockbottnad kastrull inhandlad och provad med gott resultat, gott i dubbel bemärkelse. Fast jag använde vanillinsocker, måste göra slut på den nyinköpta burken.

Men jag fingrade på en påse vaniljstänger i affären.
Bra att det funkade med nya kastrullen