Hej,
låter fantastiskt att få så mycket hästgödsel, grattis! Är gödseln blandad - med halm eller strö? Om den brunnit i över ett år är den ju redo att använda, men det är svårt att säga hur starkt detta blir - blanda ut med vanlig jord så blir det kanonbra tror jag. Men hur mkt näring som är kvar i försommar när växterna behöver den, det är faktiskt svårt att säga.
(Just bondbönor behöver inte gödslas ngt vidare, de klarar sig bra ändå. Men de andra grönsakerna du nämner blir säkert glada - får du tag på purjoplantor och kålväxter - som är näringskrävande - mår de nog också bra.)
En sak att tänka på: Det kan bli ganska mkt ogräs av hästgödsel, hästmagen bryter inte ned ögräsfrön.
När det gäller askan: spara den till vår/försommar innan du strör ut runt bärbuskar och på andra ställen (annars lakas närigen ut under vinter och vårvinter) - man brukar säga 1 dl/kvadratmeter, så det är tunna pudertäcken. Bäst är ren lövaska
Redigerat av EKLO: 22-12-2013, 19:01
|