Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > 2 frågor, täcka med svart plast?
          Klint
          Inlägg 23-01-2014, 08:10
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4 467
          Medlem sedan:
          06-08-2008
          Medlem nr: 18 069



          Jag läser Ulla Hasselmarks Fröbok.Jag tycker den är väldigt bra och intressant skriven. Hon skriver att hon täcker mörkgroende frön med svart plast.Det jag lärt mej är att täcka med jord,till skillnad mot ljusgroende sim ej täcks sen ha på vanlig plast med hål eller plastlock. Vad har ni för erfarenheter och åsikter om det?

          En fundering till som jag inte riktigt hittat svar på när man har sått var ställer man sådden lämpligast jag har uppvärmt golv på toan är det ett bra ställe,eller på köksbänken med ljuset på eller i fönstret .Jag har kommit på att i min stora garderob är det ca 18gr.så där borde det bli bra att ha dem under ljus men när ska de dit? Efter 2dgr,eller när de börjat komma upp.
          Ifjol stod de på köksbänken 2 dygn,sen på fönsterbrädan,det funkade,men vill börja tidigare och vill göra så bra som möjligt utan tillgång till växthus.


          --------------------
          Blåklint

          Titta gärna in på bygg,

          http://forum.odla.nu/index.php?showtopic=104592&st=60
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          kerstin z5-6
          Inlägg 24-01-2014, 12:27
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Ryms de så ställ dina såbyttor där , direkt. alt bara i rumstemp till dess du ser lite grönt.Du har ju begränsat utrymme så att lägga ut listan med det du ska så,är inte dumt, då kan du få tips av de som redan sått samma arter om vilka som tar tid o bör sås ganska snart och vilka som växer dej ur huset långt innan du kan ha något ute ,ens dagtid. När småplantorna har 4-6 vanliga blad utom hjärtbladen ska de skolas om.Det är då utrymmesbristen brukar visa sig smile.gif


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 16-08-2025, 05:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon