Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rengöra och förbereda växthuset?
          undine
          Inlägg 06-02-2014, 11:16
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 33
          Medlem sedan:
          07-07-2010
          Medlem nr: 31 899



          Hej!

          För ett år sedan köpte jag mitt livs första växthus i kanalplast. Nu har det stått över vintern och ser förjävligt ut. Mörka och gröna beläggningar på rutorna och inuti är det en stor sörja.

          Jag undrar:

          1) Hur rengör jag detta till våren? Går denna gröna beläggning (mossa? mögel?) bort med vatten och en skurborste, eller bör jag använda något medel? Om jag använder medel, är det väl inte bra att använda vad som, det går väl ner i jorden och lägger sig och när jag sedan ska planera, dör fröna (eller)?

          2) Jag antar att ny fräsch jord ska in. Ska jag byta ut jorden, dvs. gräva upp och kasta den gamla eller räcker det med att fylla på med ett par säckar? Behövs något gödsel eller liknande?

          3) Hur skyddar man växthuset på bästa sätt över vintern? Hur skyddar man mot beläggningar? Hjälper det att köpa någon presenning och täcka över växthuset (mitt är inte så stort) eller det kommer att komma gröna beläggningar ändå? Montera ner och ta in det och förvara i förrådet är ju ingen hit biggrin.gif

          Tack!

          Redigerat av undine: 06-02-2014, 11:21


          --------------------
          It's nice to be important but it's more important to be nice
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Mellan skog och ...
          Inlägg 22-02-2014, 20:30
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          22-02-2014
          Medlem nr: 79 474



          Vi är i samma läge med vårt lilla plastväxthus som vi satte upp förra året. Vi tömde det men skurade inte utan räknar med att göra det med såpa och ljummet vatten nu i vår.

          Det här med att byta jord... Ni med mer erfarenhet, beror inte det lite på om man hela tiden planterar samma saker på samma plats? Vi har tre odlingsbäddar som vi tänkte försöka rotera växtföljden på, tex tomater bara i en bädd per gång, kanske hoppa över tomater helt fjärde året (om vi kan hålla oss...) Utöver det så planterar vi in lite blandade växter för att få bra bakterieflora i jorden, tex tagetes och basilika, och vi täcker jorden med gräsklipp, löv och kompost. Vi gjorde en rejäl grundgödsling med stallgödsel förra året och planerar att gödsla med nässelvatten och kompost framöver. Kanske lite benmjöl.

          Finns det fler med goda erfarenheter av att inte byta jord?


          --------------------
          mellanskogochgard.blogspot.se

          Om odling, livet och vägen mot en hållbar livsstil i hjärtat av Värmland.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 08:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon