Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Fråga om pärlspontpanel, nån snickar-målningskunnig?
          Däkan
          Inlägg 29-12-2004, 13:40
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 45
          Medlem sedan:
          23-11-2004
          Medlem nr: 4 754



          Min tanke är att sätta upp enkelspårig pärlspontpanel för att skapa en äldre karaktär i mitt hus. Sen ska jag måla den - det ska inte se ut som en sportstuga eller bastu alltså. I vissa utrymmer kommer jag ha det i både tak och på väggar. Nu frågorna:

          Vilken sort ska jag välja?
          Nu ser jag att det verkar vara så att man har "fräst" spår baksidan på panelbrädorna, dvs tagit bort trämassa, brädorna blir liksom "ihåliga" på sina ställen. Varför? Är det sämre kvalitét?

          Hur funkar pärlsponten?
          Som det nu är spricker tapeten på väggarna. Och de klisterremsor man har försökt dölja fogarna med, där masonitskivorna i taket möts, spricker också. Det är förmodligen ett resultat av temperaturskillnader mellan kallt på ena sidan och uppvärmt på andra.

          Nu undrar jag kommer pärlspontpanel på dessa ytor att ha möjlighet att röra sig? Kommer jag med pärlsponten slippa dessa sprickor? Ska jag ta bort den gamla tapeten innan jag monterar pärlsponten? (bakom några lager tapet finns genuina timmerväggar) Ska jag sätta vindpapp eller dyligt i stället? Isolerar panelen något mot kyla?

          Målning?
          Pärlsponten jag har sett är väldigt kvistig. Ska jag måla ett lager schellack över hela brädan för att slippa att kvistarna blöder igenom? Eller ska jag luta (typ Faxe-lut), men då kan jag ju inte måla med linoljefärg efteråt? Måste jag behandla baksidan på brädan på samma sätt som framsidan för att den inte ska "böja" sig, eller slå sig? Ska jag måla panelen innan jag sätter upp den - ja, om den nu rör sig?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Susanne i Linköp...
          Inlägg 30-12-2004, 02:19
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 048
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 61



          Pärlspontpanel håller jag också på med, innertak i kolonistugan, och jag har läst mig till följande:

          Kvistar målar man med nån sorts specialfärg/lack så att de inte läcker kåda. (Fast det har jag struntat i.)

          Om man målar panelen innan den sätts upp slipper man glipor där det omålade tittar fram om virket krymper lite efter att den satts upp (tydligen mycket vanligt). Glipor borde kunna uppstå även då huset rör sig lite, gissar jag.

          Panel spikas inte (som jag trodde) utan sätts upp med clips så att det inte syns några spikskallar. Detta visste säkert redan alla utom undertecknad. rolleyes.gif

          Det fanns säkert flera råd, men dem har jag glömt. Det blir misstag att lära av.

          Och i kolonistugor är det alldeles för kallt så här års för att jag ska trivas, kan jag tillägga, så min panel blir säkert inte klar förrän i sommar. blink.gif Tidigast. tongue.gif


          --------------------
          Alla morgondagens blommor gömmer sig i de frön som sås idag.
          Kinesiskt ordspråk
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 06:21
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon