Jag sökte på engelska och hittade följande. Undrar om det inte är mjöldagg, i ett tidigt stadium (eller nåt liknande):
http://en.wikipedia.org/wiki/Powdery_mildew Tycks sprida sig på flera sätt även via sporer, vilket ju inte är så kul. Här står att nästan inga växter är immuna, men att en typ som angriper en viss växttyp inte angriper andra typer. På Wikipedia nämns "Sawadaea tulasnei" som angriper gröna blad på en del träd, bilden liknar det jag ser i luppen fast mycket längre gånget. Jag kan tro att det kan sprida sig till andra palmer och träd. Ser inte palmer nämnas nånstans dock (förutom sagopalm som ju inte är en palm).
Och det står här att det är en av de vanligaste plantsjukdomarna:
http://gardening.about.com/od/gardenproble...wderyMildew.htm Trivs i hög luftfuktighet och dålig luftcirkulation. Kan bekämpas med hemmagjorda medtoder: Bikarbonat nämns ofta, läser "spraya <1% löst i vatten och lite diskmedel el såpa" (jag tycker en droppe borde räcka men har läst upp till 1DL), det behöver upprepas; mjölk är en annan medtod (ta då 50% mjölk och 50% vatten), den metoden tycks sämre. Kan även köpa kemikalier. Nyttodjur.se har också nåt preparat.
Undrar hur pass rädd jag ska vara för detta. Tror jag ska undvika vinddrag, i morgon försöka torka bort det vita, sen spraya enligt ovan. Undrar när man ska upprepa..
Denna tråd tyder på att det kommer igen varje år, fast det framgår inte om de tror detta p g a att ohyran skulle leva kvar eller för att man valt en känslig växtart - odlaren av min palm tror den varit känsligare efter "vintervilan" så då finns det kanske hopp att slippa det:
http://forum.odla.nu/index.php?showtopic=17047Fast här (tror siten handlar om illegala växter..) står att mjöldaggen växer inne i växten och att det enda som verkligen tar bort det är gift, de säger det heter Meltatox, jag ser via Google att BASF haft detta men det tycks återkallat. Kanske borde slänga ut växten ändå..? Ska sätta den i en kartong i källaren tills jag vet mer..
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=129670[color="white"][/color]
Redigerat av David Malmö: 09-04-2014, 19:53