CITAT (Hasse_h @ 17-04-2014, 08:58)

Jag har haft Hinnonmäki, både den gröna och den röda varianten. De har alltid vuxit kraftigt och blivit 1.5 meter höga på några få år. Gav dem några nävar kogödsel i planteringsgropen vilket uppenbarligen fick fart på dem. Fick ganska direkt stora skördar i proportion till plantans storlek. Inga spår av sjukdomar heller. Inga problem alls där. Så jag rekommenderar absolut Hinnonmäki.
Där vi bor nu har vi två gröna krusbärsbuskar av okänd sort, de är ca 1 meter höga och 1.5 m breda och gav tillsammans nästan 25 liter bär förra året. Har nu köpt en röd Hinnonmäki som jag har höga förväntningar på.
Håller med om att krusbär annars är underskattat, men tror det beror på folks bekvämlighet. Det gör ont att plocka krusbären, man går inte helskinnad ur en sådan övning. Det går inte bara raspa av bären som med. t.ex. vinbär, man får plocka krusbären ett o ett och man sticker sig likt förbannat. Men belöningen är stor så det får man ta. Själv plockar jag dem helst innan de är för mogna, tycker de ska ha en tydlig syrlighet, annars blir de lätt för söta.
"Blott Sverige svenska krusbär har" - Carl Jonas Love Almqvist, 1838
25 liter bär?
Det är ju inte dåligt.
Mina hinnonmäki och invicta krusbärsbuskar har inte vuxit en centimeter på två år och då bor jag ändå i zon 1.
Vi snackar väl 20-30 små skrämda bär på varje buske, så små så att dom knappt syns, röd vinbärsstorlek.
Mina är satta i ren naturgödsel och extragödslade med hönsgödsel och benmjöl.
Det var rätt dikt
CITAT (astrantia @ 17-04-2014, 09:57)

Krusbär är så underbart goda - man kan ju äta dem som godis!
Jag har också goda erfarenheter av Hinnonmäki, speciellt den röda. Friska buskar som ger stora, goda och saftiga bär.
Jag vill inte kapa tråden, men vill ändå passa på att fråga om någon av er provat på att spaljera krusbär. Är lite sugen på att testa pga platsbrist men vet inte riktigt hur det funkar.
Kapa på, det är det diskussioner är till för.
Hur menar du med spaljera?
Jag själv har varit tvungen att binda upp min Tatjana eftersom grenarna annars släpar i marken, jag använde ett buskstöd.
Är det spaljering nog eller är det den här modellen som du avser där man klipper av grenar, sparar ett fåtal och tvingar dom in på horisontella pinnar?
http://tradgardslotten.files.wordpress.com.../spaljering.pngCITAT (Eva i Skåne @ 17-04-2014, 10:21)

Krusbär är supergott. Jag har ett par gamla halvdåliga buskar av okänd sort, men dom ger inte särskilt mycket, jag brukar hinna äta upp bären när jag plockar från buske till mun

Nu gör ni mig sugen på att köpa ett par nya buskar

Det påminner mig om min situation. Det finns bär att stå och äta men inte tiotalet kilo att spara :-)