CITAT (Cacki @ 20-06-2014, 14:19)

Jag tror inte att ungdomar är latare nu än förr, däremot resignerade och känner hopplöshet. Och det värsta är ju att det är så deras verklighet ser ut idag.
Jag har anställt två ungdomar över sommaren.
C.a 10 sökte på min annons och p var kompetenta nog för att jobba hos mig.
2 försvann i intervjun pga de ville ha 4 veckors semester(jobbet gällde 3 mån. jun-aug.)2 hade inget körkort och bodde flera mil ifrån. återstod 6. En hade pappa med som pratade( hur skall denne unge man klara sig själv) så även han försvann.En ville bara jobba deltid " för man vill ju inte ta ut sig". Återstod 4 trevliga ungdomar som var ungefär lika.En var tjej och då kvinnliga målare är en stor brist fick hon chansen tillsammans med en kille som hade viss vana vid oljefärger som är mitt företags specialite.
Så,cacki,jag vet inte hur verkligheten ser ut men just de två ungdomar jag fått är trevliga,arbetsglada och livar upp dagen. Ulf
PS.enda stötestenen var att jag förbjöd telefon under arbetstid,raster är okej men stå och prata under arbetstid godtas ej av migDS