Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Att bli pensionär
          Monarda
          Inlägg 21-06-2014, 22:29
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4 644
          Medlem sedan:
          06-03-2005
          Medlem nr: 5 125



          Snart bara ett år kvar till pensionen och jag inser att jag måste ställa in mig i tid på ett helt annorlunda leverne. Dels ekonomiskt förstås men den största omställningen blir nog den sociala, att tappa kontakten med människor man tycker om och som har funnits i ens liv i många år.
          Gäller att fylla livet med andra meningsfulla saker nu när arbetet försvinner. Jag antar att det är många här som är pensionärer och det skulle vara intressant att höra hur ni har hanterat den stora omställningen till ett annat liv.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Monarda
          Inlägg 22-06-2014, 09:26
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 644
          Medlem sedan:
          06-03-2005
          Medlem nr: 5 125



          Tänker på alla som gått i pension genom åren och som lovat att hålla kontakten men sedan har vi knappt sett röken av dom och det är väl ett positivt tecken, antar jag. Min syster är pensionär sedan några år tillbaka och hon stressar faktiskt mycket mer än vad jag gör. Men det är ju det här märkliga med tiden, hur man upplever den. Det känns som den rullar på fortare och fortare ju äldre man blir och tittar jag bakåt hann jag med mycket mer i yngre dagar än vad jag gör nu.
          Svårigheten att skiljas från arbetet blir för min del att jag känner mig bekräftad där och att jag har ett stort behov att känna mig nyttig och behövd, vilket väl dom flesta av oss har. Vet att jag kan bli rastlös bara av att ha semester så jag är rädd att det blir en stor omställning, men jag vet inte riktigt hur jag ska förbereda mig mentalt. dunno.gif Har funderat på att engagera mig i katthemmet här på orten, med risk att hela huset blir fullt med hemlösa katter. Alla verkar se fram emot pensionen, utom jag då. Jag måste väl vara konstig på något vis. wacko.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-09-2025, 16:18
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon