Medlem
Antal inlägg: 33
Medlem sedan: 13-07-2004
Medlem nr: 4 068
Hej!
Tänkte ta tillvara alla löv som hamnat på min tomt i höst och läste att man kan snabbkompostera löv i sopsäckar. Man skulle hälla i några skovlar jord också, sticka hål i säcken här och där och låta stå över vintern. Någon som prövat detta???
Medlem
Antal inlägg: 121
Medlem sedan: 21-05-2004
Medlem nr: 3 664
Hej!
[QU Och jag ahr suttit på morronen och läst i Nils Åkerstedts bok - hur han tillverkar sin Eko-blandning.......jag som adlrig gjort en sådan funderar hur den ser ut efter ha lagrats i ett år. Nån som vet? Funderar över att detta är liksom lite längs samma boliner.... OTE]
I somras har jag gjort Åkerstedt-blandning. Kan tala om för dig i sommar hur den blev. Tänkte ha den till mina sommarblommor bl a. Men jag är också nyfiken på svaret på din fråga, om någon har ett.