Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bara 0,16 % av världens flyktingar söker sig till Sverige
          caprifol
          Inlägg 16-04-2015, 20:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 611
          Medlem sedan:
          16-08-2005
          Medlem nr: 6 380



          Många av er har säkert läst Malena Ernmans inlägg på Facebook om flyktingströmmen i världen, men jag lägger in det ändå. Jag kan inte förklara hur siffrorna tagits fram, eller bevisa riktigheten, men med tanke på alla skrönor, rykten, klipp från tidskrifter m m som publiceras så tycker jag ändå att detta inlägg platsar här. Om ni går in via länken finns ytterligare lite fakta samt en graf.

          ”Nej, Sverige är inte ”hela världens socialbyrå”. Inte heller stämmer det att ” Inget annat land tar emot så många invandrare som Sverige, sett till folkmängden” som flera ledande Folkpartister skriver på DN debatt. Det är långt ifrån sant. Men retoriken känner vi igen och vi vet att den kommer från SD. Sanningen är att bara 0,16% av världens flyktingar söker sig till Sverige!!!”

          https://www.facebook.com/malenaernman/photo...53019176655731/
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          malarmaster
          Inlägg 18-04-2015, 05:49
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 446
          Medlem sedan:
          26-02-2010
          Medlem nr: 28 186



          Delvis så funkar huggis modell redan så idag. kvotflyktingar ( från flyktingläger adm. av FN) fördelas på mottagarländer,tror Sveriges årliga andel är 7400 st.
          Huggis modell är inte fel och i FN har liknande diskuterats,fördelen är att då (frånsett att flyktingen i lägret har bra villkor,ungarna tillgång till skola,mat ,sjukvård funkar m.m ) kan man kan fördela ut asylsökande på ALLA länder istället som nu ett fåtal.
          Bästa hade varit att FN fungerat som polis,dvs man hade haft resurser att kväsa orosmoment så flyktingströmmar inte uppkommer.En världsarme helt enkelt men säg den diktatur som hade gått med på det.
          Jag tror också att flyktingströmmarna kommer att öka och EU:s gränsskydd funkar uppenbarligen inte då en flykting kan ta sig från ett yttre gränsland (Turkiet,italien m.fl) till norra europa utan kontroll.
          Långt ifrån alla som kommer har rätt till asyl,många är ekonomiska flyktingar och inte krigsflyktingar.
          De flesta som kommer till europa via nordafrika är t.ex ekonomiska flyktingar och väldigt många kommer från länder söder om Sahara och har alltså redan när de kommer till nordafrika rest väldigt långt.
          De allra flesta av dessa skickas tillbaks.Endast en liten del är krigsflyktingar från Libyen då de allra flesta som flyr därifrån beger sig till grannländer istället. Den stora flyktingströmmen kommer från syrien i dagsläget men det är sant att det är bara de med resurser som kan ta sig till oss,de flesta fastnar i något grannland,oftast Libanon där man nu stoppat gränserna pga att resurserna tagit slut,flera miljoner syrier har sökt sig till Libanon . Ulf

          Redigerat av malarmaster: 18-04-2015, 05:50
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 23:51
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon