Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Få larm samt styra från temperatur och fläkt från mobil.
          Stenmor
          Inlägg 18-05-2015, 14:40
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          18-05-2015
          Medlem nr: 81 938



          Hej!

          1. Jag håller på att bygga växthus och funderar över fläktens nytta i förhållande till driftskostnad samt vilka funktioner den bör ha. Har aldrig tänkt på att det behövdes förrän nyligen så motivera gärna för mig?

          2. Eftersom jag gillar att ta hjälp av tekniken, finns ett företag som heter Villasystem. De är egentligen inriktade för att ha koll på temperatur, fuktighet och fläktar i hus mm. Jag har beställt ett paket med fjärrstyrning, så att jag kan få info om temperatur, luftfuktighet och styra fläktens hastighet, mm från mobilen, men vet inte hur stark fläkt jag ska köpa. Hur stark fläkt behöver jag till ett 20 kvm stort växthus i fullt solläge med 6 öppningsbara fönster i tak + dubbeldörr, dels för att hålla temperaturen nere, dels för lite extra värme vår och höst?

          Tacksam för fläktråd!

          Tips om fler är intresserade av fjärrstyrning av växthuset. Hemsidan heter http://villasystem.eu
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Stenmor
          Inlägg 25-05-2015, 20:56
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          18-05-2015
          Medlem nr: 81 938



          Tack!
          Jo, jag har sett att det finns en del på andra trådar. Det är bara så mycket som känns godtyckligt, men så är det väl olika tycke och smak. Få som skriver om effekter som tex ljud eller energiförbrukning.
          Har förutom det läst att gurkan vill stå långt ifrån dragig dörr, undrar hur de reagerar på fläkt. Har i alla fall beställt en fläkt, så nu väntar jag bara växthuset ska bli klart. Både jag och plantorna längtar dit.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 01:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon