|
Hur känner ni inför ordet "HEN"? |
|
|
|
29-05-2015, 07:56
|

Medlem
Antal inlägg: 24 744
Medlem sedan: 03-11-2002
Medlem nr: 110

|
I en annan tråd, ESC, har ordet hen dykt upp. Det används ju en hel del numera. Jag är bara nyfiken på vad ni tycker om ordet. För mig är det fortfarande främmande på tungan och jag skulle ha väldigt svårt för att säga hen om någon, men det blir kanske ett vardagsord för mig också med tiden. Jag tycker ordet används i alla möjliga sammanhang. För mig känns det som en överdriven användning av ett modeord. En bekant skrev om sitt barnbarn: Hen har gjort si eller sagt så. Ja men, vi vet alla att det handlar om en flicka Det föds ett väldigt litet antal barn som har oklar eller dubbel könsidentitet. Där är hen kanske perfekt och kanske för transsexuella, men ska vi börja prata om folk i allmänhet som "hen"? Är det inte bara att göra sig märkvärdig? Eller är det ett bra sätt att skydda de som är olika från att bli utpekade? Det finns ju även föräldrar som inte vill avslöja eller prägla barnen till ett visst kön, men det kan väl inte funka i längden? ÄR HEN ett ord som kommer bli allmänt vedertaget eller ett modeord som kommer falla i glömska? Vad tror och känner ni?
|
|
|
|
|
 |
Svar
|
16-06-2015, 17:20
|

Medlem
Antal inlägg: 411
Medlem sedan: 29-05-2004
Medlem nr: 3 745

|
Fantastiskt att ett litet ord som ingen tvingar oss att använda kan uppröra vissa så mycket.
Jag har själv inte vant mej vid att använda det men kan klart se fördelar. I en beskrivande text tex där det kan ersätta användaren, brukaren, deltagaren mm. Det kan bli lite tjatigt att gång på gång både skriva och läsa deltagaren att då kunna använda hen i bland lättar ju upp texten. Ibland vet man ju heller inte vilket kön det är på personen man pratar om, hen i stället för hon/han är ju utan tvekan smidigt.
Någon som inte har idetifierbar könstillhörighet kanske inte så många av oss har i sin bekantskapskrets men eftersom dom faktiskt finns så är det väl bra att ett lämpligt ord finns att använda.
Att jämföra detta ordet med nedsättande benämningar på diskriminerade folkgrupper tycker jag är rena dumheten.
|
|
|
|
|
16-06-2015, 22:20
|
Medlem
Antal inlägg: 384
Medlem sedan: 04-05-2012
Medlem nr: 75 997

|
CITAT (anncharlotte @ 16-06-2015, 18:20)  Fantastiskt att ett litet ord som ingen tvingar oss att använda kan uppröra vissa så mycket.
Jag har själv inte vant mej vid att använda det men kan klart se fördelar. I en beskrivande text tex där det kan ersätta användaren, brukaren, deltagaren mm. Det kan bli lite tjatigt att gång på gång både skriva och läsa deltagaren att då kunna använda hen i bland lättar ju upp texten. Ibland vet man ju heller inte vilket kön det är på personen man pratar om, hen i stället för hon/han är ju utan tvekan smidigt.
Någon som inte har idetifierbar könstillhörighet kanske inte så många av oss har i sin bekantskapskrets men eftersom dom faktiskt finns så är det väl bra att ett lämpligt ord finns att använda.
Att jämföra detta ordet med nedsättande benämningar på diskriminerade folkgrupper tycker jag är rena dumheten. Läs den här artikeln. Du lär sätta kaffet i vrångstrupen och första bästa samtal på din mobil i morgon lär gå till Expo eller någon aftonbladetjournalist boende på Södermalm. http://nyheter24.se/noje/kronika/757377-vi...-inga-javla-henNeger och zigenare är förövrigt också könsneutrala ord. I Spanien använder man "Negro" för mörkhyad. det finns ingen som tar illa upp av det eftersom det helt enkelt bara betyder svart. Därmed så är det egentligen inte mer nedsättande än vad man gör det till. Jag står på mig att om 10-20 år så kommer hen att vara ett lika nedsättande benämning som man idag anser om ovanstående ord. Hen är engelska och betyder höna. Ordet är som gjort för att kränka andra människor även om någon kanske var välvillig från första början. Samma som zigenare som man skulle säga istället för tattare. Om 10-20 år får vi inte säga "rom" heller.
Redigerat av johan1983: 16-06-2015, 22:21
|
|
|
|
|
17-06-2015, 12:44
|
Medlem
Antal inlägg: 1 578
Medlem sedan: 27-02-2011
Medlem nr: 40 199

|
CITAT (johan1983 @ 16-06-2015, 23:20)  Läs den här artikeln. Du lär sätta kaffet i vrångstrupen och första bästa samtal på din mobil i morgon lär gå till Expo eller någon aftonbladetjournalist boende på Södermalm. http://nyheter24.se/noje/kronika/757377-vi...-inga-javla-henNeger och zigenare är förövrigt också könsneutrala ord. I Spanien använder man "Negro" för mörkhyad. det finns ingen som tar illa upp av det eftersom det helt enkelt bara betyder svart. Därmed så är det egentligen inte mer nedsättande än vad man gör det till. Jag står på mig att om 10-20 år så kommer hen att vara ett lika nedsättande benämning som man idag anser om ovanstående ord. Hen är engelska och betyder höna. Ordet är som gjort för att kränka andra människor även om någon kanske var välvillig från första början. Samma som zigenare som man skulle säga istället för tattare. Om 10-20 år får vi inte säga "rom" heller. Artikeln var för mig ett skämt, delar inte samma mening och ser inte det problem som författaren ser. Det är skit samma om never betyder svart på spanska. Om gruppen afrikaner inte tycker om att kallas niger så är det lätt att låta bli. Zigenare är ett ord som romer inte vill kallas, utan de vill kallas romer, alltså heter det romer. Vad du eller jag som tycker spelar ingen roll. Allt handlar om att respektera respektive folkgrupp önskan, dvs vanligt folkvett, artighet och social anpassning till den tid vi lever i.
|
|
|
|
|
19-06-2015, 08:50
|
Medlem
Antal inlägg: 384
Medlem sedan: 04-05-2012
Medlem nr: 75 997

|
CITAT (Jubbe063 @ 17-06-2015, 13:44)  Artikeln var för mig ett skämt, delar inte samma mening och ser inte det problem som författaren ser.
Det är skit samma om never betyder svart på spanska. Om gruppen afrikaner inte tycker om att kallas niger så är det lätt att låta bli. Zigenare är ett ord som romer inte vill kallas, utan de vill kallas romer, alltså heter det romer. Vad du eller jag som tycker spelar ingen roll. Allt handlar om att respektera respektive folkgrupp önskan, dvs vanligt folkvett, artighet och social anpassning till den tid vi lever i. Zigenare är inget nedsättande. Det är grekiska och betyder ordagrant att det är ett folkslag som inte skakar hand i och med att dom hade ett annat sätt att hälsa. Det har bara blivit känsligt eftersom de själva har gett ordet dåligt rykte genom kriminalitet och ovilja att integreras i det svenska samhället. Rom betyder helt enkelt bara människa på deras eget språk. Blanda inte ihop nigger (jag gissar att du menar det när du säger niger) och neger. Nigger är ett begrepp som utvecklades av rasister och för rasister om svarta slavar i södra USA. Neger är en försvenskning av det latinska ordet.. Här har vi förövrigt en riktig "hen": http://www.aftonbladet.se/ledare/ledarkron...icle20992033.ab
|
|
|
|
|
19-06-2015, 13:38
|
Medlem
Antal inlägg: 1 578
Medlem sedan: 27-02-2011
Medlem nr: 40 199

|
CITAT (johan1983 @ 19-06-2015, 09:50)  Zigenare är inget nedsättande. Det är grekiska och betyder ordagrant att det är ett folkslag som inte skakar hand i och med att dom hade ett annat sätt att hälsa. Det har bara blivit känsligt eftersom de själva har gett ordet dåligt rykte genom kriminalitet och ovilja att integreras i det svenska samhället. Rom betyder helt enkelt bara människa på deras eget språk. Blanda inte ihop nigger (jag gissar att du menar det när du säger niger) och neger. Nigger är ett begrepp som utvecklades av rasister och för rasister om svarta slavar i södra USA. Neger är en försvenskning av det latinska ordet.. Här har vi förövrigt en riktig "hen": http://www.aftonbladet.se/ledare/ledarkron...icle20992033.abSom sagt, spelar ingen roll vad du tycker om ordet Zigenare. Om romer vill kallas romer då är det romer som gäller. Respekt. Det var du som började prata om Neger. Och det är samma sak där. Om de med afrikanskt ursprung inte vill kallas Neger, så låt bli att säga Neger, visa respekt. Det fyller inte någon praktisk betydelse att gräva ner sig i en intellektuell diskussion om ordens ursprung. Det är ordens inneboende betydelse i samtiden som gäller. Och vad som är kränkande eller nedsättande bestäms av de som utsätts. Dvs tolkningsföreträdet ligger hos offren.
|
|
|
|
|
19-06-2015, 22:35
|

Moderator
Antal inlägg: 18 405
Medlem sedan: 27-01-2007
Medlem nr: 9 009

|
CITAT (Jubbe063 @ 19-06-2015, 14:38)  Som sagt, spelar ingen roll vad du tycker om ordet Zigenare. Om romer vill kallas romer då är det romer som gäller. Respekt. Om man inte vill kallas "hen", slipper man det av respekt också då?
|
|
|
|
|
20-06-2015, 10:07
|

Medlem
Antal inlägg: 22 484
Medlem sedan: 04-08-2005
Medlem nr: 6 301

|
CITAT (Huggorm @ 19-06-2015, 23:35)  Om man inte vill kallas "hen", slipper man det av respekt också då? Om någon skulle kalla dig för hen så lär du inte veta om det för i såfall vet personen ifråga inte när hen är relevant att använda.
--------------------
Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3 Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
|
|
|
|
Inlägg i den här tråden
Eva i Skåne Hur känner ni inför ordet "HEN"? 29-05-2015, 07:56 Jubbe063 Ordet är perfekt att använda där kön är okänt elle... 29-05-2015, 08:08 *Stintan* Ordet är perfekt att använda där kön är okänt elle... 29-05-2015, 10:53 Huggorm Ordet kan användas för folk som verkligen befinner... 29-05-2015, 08:20 Berith Har aldrig använt det och kommer aldrig att göra d... 29-05-2015, 09:21 Huggorm Har aldrig använt det och kommer aldrig att göra d... 29-05-2015, 09:32  Jubbe063 [...] Är man desperat för folks uppmärksamhet så k... 29-05-2015, 10:02  Elisabeth-Västkustkolonisten Det låter som korv men anspelar på det manliga kön... 29-05-2015, 11:27   Huggorm Nej du då har du fel.
Wurst är Korv men man säger... 29-05-2015, 11:43 Whiskuchi Har aldrig använt det och kommer aldrig att göra d... 11-06-2015, 09:08  johan1983 Jag antar att du bara använder ordet "barn... 12-06-2015, 08:32   Whiskuchi Med andra ord...
Idag gick hen och bråkade med si... 12-06-2015, 09:33   Jubbe063 Med andra ord...
Idag gick hen och bråkade med si... 12-06-2015, 14:24 Eva i Skåne Korv, ja du har rätt :) 29-05-2015, 09:28 Berith Oh järnvägar! Så långt tänkte inte jag, att he... 29-05-2015, 09:49 Elisabeth-Västkustkolonisten Jag tittade inte på hela youtubefilmen men jag läs... 29-05-2015, 12:04 Carl Fånigt vänster ord :no: ! Om man känner sig tv... 31-05-2015, 15:08 Natur liv Jag håller på att vänja mig vid ordet "hen... 31-05-2015, 15:17 Uggi Det är inte det minsta fånigt att språket utveckla... 31-05-2015, 17:28 Aqvakul Det är inte det minsta fånigt att språket utveckla... 01-06-2015, 10:24 Gossen Ruda Vet inte om jag använt det någon gång, kanske vid ... 31-05-2015, 20:28 Huggorm Löfven använder det ibland. Jag kan tänka mig att ... 31-05-2015, 20:31 Elisabeth-Västkustkolonisten Jag gillar inte ordet hen men måste erkänna att ib... 01-06-2015, 09:45 Bengalow Det är ju bara dumt att bråka om ordet "hen... 12-06-2015, 15:10 Jubbe063 Det är ju bara dumt att bråka om ordet "hen... 12-06-2015, 18:16 Bengalow Jag kan hålla med om att latin är ett "dött... 12-06-2015, 19:05 Jubbe063 Jag kan hålla med om att latin är ett "dött... 12-06-2015, 22:05 Saga2 Tycker hen är ett löjligt ord. Vad sägs om att skr... 12-06-2015, 19:47 Whiskuchi "Jag var hos läkaren idag"
"Jaha, v... 14-06-2015, 12:46 Elisabeth-Västkustkolonisten "Jag var hos läkaren idag"
"Jaha, v... 14-06-2015, 13:19  Whiskuchi Ser du inte om du har en han eller hon framför dig... 14-06-2015, 15:04 Huggorm "Jag var hos läkaren idag"
"Jaha, v... 14-06-2015, 15:34  Whiskuchi Det är ju skriftspråk, när man pratar kan man säga... 14-06-2015, 16:03 Elisabeth-Västkustkolonisten "Jag var hos läkaren idag"
"Jaha, v... 14-06-2015, 16:21  *Stintan* Läs själv...... varför skall man inte säga han ell... 14-06-2015, 18:07   Elisabeth-Västkustkolonisten Den som frågar "Jaha va sa hen" har ju i... 14-06-2015, 18:45    *Stintan* Jag skulle aldrig fråga vad sa hen
Men varför för... 14-06-2015, 21:35 Bengalow Kanske jag har en lite annan bild av ordet, efter ... 14-06-2015, 13:04 Bengalow "-Jaha, och vad sa läkaren?" är kanske ä... 14-06-2015, 18:17 Jubbe063 Vilken löjlig diskussion. Var och säger väl som m... 14-06-2015, 18:30 Anki på Öland Vilken löjlig diskussion. Var och säger väl som m... 14-06-2015, 22:20 johan1983 Vilken löjlig diskussion. Var och säger väl som m... 14-06-2015, 23:10  Natur liv Har du samma syn på ord som "Neger", ... 15-06-2015, 05:39   johan1983 Det var allt en dålig jämförelse. Jag tror knappas... 15-06-2015, 23:20    Huggorm Jag har ingen tvekan om att många skulle se ... 15-06-2015, 23:27    Natur liv Hen används i mångt och mycket om någon som har en... 16-06-2015, 06:17  Jubbe063 Har du samma syn på ord som "Neger", ... 15-06-2015, 10:02 Rhonda - 51Aussie Tonen blir ofta annorlunda nu för tiden. Det har j... 15-06-2015, 08:18 johan1983 Tonen blir ofta annorlunda nu för tiden. Det har j... 15-06-2015, 23:35  Natur liv Om folk vill använda "hen" så bryr jag m... 16-06-2015, 06:31 Gossen Ruda Nu känner jag inte till någon som har tveksam köns... 16-06-2015, 10:12 Tapio Nu känner jag inte till någon som har tveksam köns... 16-06-2015, 14:12    Natur liv Zigenare är inget nedsättande. Det är grekiska och... 19-06-2015, 09:09     johan1983 Det här uttalandet visar tydligt din uppfattning o... 20-06-2015, 09:48      Jubbe063 Sanningen är att det är inte vi svenskar i Sverige... 20-06-2015, 12:40    *Stintan* Zigenare är inget nedsättande. Det är grekiska och... 19-06-2015, 13:05     Huggorm Hur gammal är du egentligen som har en sån människ... 19-06-2015, 13:25     *Stintan* Som sagt, spelar ingen roll vad du tycker om ordet... 19-06-2015, 15:09       johan1983 Om någon skulle kalla dig för hen så lär du inte v... 20-06-2015, 20:40        Jubbe063 Ang din 3. Dom kan dra ner sina byxor och granska ... 21-06-2015, 10:24      Jubbe063 Om man inte vill kallas "hen", slipper m... 20-06-2015, 12:48       Jubbe063 Hen används enligt mig bara för:
1) för att anonym... 23-06-2015, 18:36 kolonista Eftersom den här diskussionen har hamnat långt frå... 17-06-2015, 09:47 Bengalow Eftersom den här diskussionen har hamnat långt frå... 17-06-2015, 11:01 Gita Om ordet hen tycker jag ingenting. Har hittills al... 17-06-2015, 10:21 Gossen Ruda https://sv.wikipedia.org/wiki/Den_vandrande_juden 17-06-2015, 10:23 Bengalow "Tsiganos" har fått betydelsen "zig... 19-06-2015, 13:22 johan1983 "Tsiganos" har fått betydelsen "zig... 20-06-2015, 09:54 *Stintan* Du är ju riktigt otäck och vill antagligen enbart ... 20-06-2015, 20:50 johan1983 Du är ju riktigt otäck och vill antagligen enbart ... 21-06-2015, 09:34  anncharlotte Samt att det finns fruktansvärda personer som star... 21-06-2015, 14:08   Elisabeth-Västkustkolonisten Varför är det fruktansvärt att sudda ut förlegade ... 23-06-2015, 12:22    anncharlotte Anncharlotte vad har ordet hen med att göra med ma... 23-06-2015, 14:31  *Stintan* Det som är otäckt är dessa radikalfeminister boend... 21-06-2015, 15:59 storm Jag är halv zigenare och det är jag stolt över me... 21-06-2015, 00:34 Huggorm I Fagersta kommun har man nu röstat igenom att ord... 23-06-2015, 11:46 Gossen Ruda En del fattar inte skillnaden mellan könsroller oc... 23-06-2015, 13:13 *Stintan* Man kallar inte någon man vet köne på för hen, möj... 23-06-2015, 13:51 Carl Hade ordet behöves så hade det tillkommit för 100 ... 23-06-2015, 14:30 Gossen Ruda Jo, det är ju fruktansvärt om en flicka vill leka ... 23-06-2015, 14:38 anncharlotte Jo, det är ju fruktansvärt om en flicka vill leka ... 23-06-2015, 15:00  Elisabeth-Västkustkolonisten Jag trodde det var rätt lätt att förstå att min ta... 23-06-2015, 15:06   anncharlotte Aldrig någonsin ha<r någon i vår familj försökt... 23-06-2015, 15:25  Gossen Ruda Jag trodde det var rätt lätt att förstå att min ta... 23-06-2015, 15:17 *Stintan* Känns som om man vill indoktrinera barnen. Skitlöj... 23-06-2015, 17:03 Gossen Ruda Läste du om Fagersta kommun? 23-06-2015, 19:15 *Stintan* Läste du om Fagersta kommun?
Spelar väl ingen rol... 23-06-2015, 19:32  Tapio Spelar väl ingen roll om dom använder hen i sina s... 23-06-2015, 20:10 Huggorm Fagersta är det närmaste en egen kommun vänsterpar... 23-06-2015, 20:22 Carl Såg ett tv program där dom slängde in bilar och do... 24-06-2015, 06:19 Jubbe063 Såg ett tv program där dom slängde in bilar och do... 24-06-2015, 09:07 essla Jag är närmare 40år.
Hen är ett ord sen förra året... 24-06-2015, 09:38 Tapio Halaj!
Alltså, det verkar som om många här öh... 24-06-2015, 12:22
3 sidor
1 2 3 >
1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
0 medlem(mar):
|
|
 |
|