Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vilka fruktträd ska jag välja?
          Whiskeyisgood
          Inlägg 06-03-2016, 20:36
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 9
          Medlem sedan:
          05-03-2016
          Medlem nr: 83 158



          Jag har en ganska stor sommarstugetomt på Österlen och funderade på att plantera några olika fruktträd, så jag har letat fram 13 äppelsorter, sex päronsorter och fem plommonsorter… Och så tänker jag: behöver jag verkligen alla dessa sorter?! Klarar jag av att sköta/klippa alla träden? Vad händer om inte jag besprutar när alla professionella odlare runtomkring gör det – kommer all ohyra till mig? Kan jag ta hand om all frukt? Kanske är det enklare och bättre att köpa av grannarna som odlar professionellt?

          Jag vore tacksam för synpunkter på ovanstående tankar!

          Jag vore också tacksam för förslag på vilka sorter som jag ska plocka bort från min lista för att göra den mer hanterlig, t.ex. vilka två eller tre äpplen, päron resp. plommon bör jag välja för att få godast frukt?!

          ÄPPLEN
          1. Discovery
          2. Katja
          3. Amorosa, röd Aroma
          4. James Grive
          5. Belle de Boskoop
          6. Cox’s Orange
          7. Ingrid Marie
          8. Gyllenkroks astrakan
          9. Gravensteiner
          10. Säfstaholm
          11. Signe TIllish
          12. Transparente Blanche
          13. Åkerö

          PÄRON
          1. Göteborgs Diamant
          2. Clapp´s Favourite
          3.Colorée de Juillet
          4. Fritjof
          5. Ingeborg
          6. Conference

          PLOMMON
          1. Herman
          2. Jubileum
          3. Opal
          4. Reine Claude d’Oullins grön
          5. Victoria

          Eller ska jag slå till och plantera allihop! smiley_small_hug.gif

          Tacksam för råd och synpunkter!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Jan af Lisö
          Inlägg 07-03-2016, 15:50
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 348
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 122



          Du måste väl fråga dig själv hur mycket frukt du hinner förbruka (=äta + förädla) själv, efter 10 år så kan ju ett Amorosaträd ge 50 kg jättegoda äpplen. Så du får välja så många äppleträd vars frukt du kan äta upp och resten kanske sorter som gör sig bra som must eller cider eller marmelad. Du skall absolut ha Amorosa som ätäpple, f ö så kan du kanske välja sorter lämpliga till cider/must/marmelad och kanske mer ovanliga sorter som inte finns i handeln. Säfstaholm skulle jag skippa.

          Äpplen går att odla utan besprutning och det gör päronen också. Vad gäller päron så skippa Göteborgs Diamant, den sorten har jag sågat bort från mitt familjeträd pga oätbarheten. Carola sägs vara en god, svensk päronsort. Går det att odla Conference hos dig så tycker jag de är ofattbart goda.

          Plommon är goda, men de är svåra/omöjliga utan besprutning.

          Satsa som föreslagits tidigare på andra frukt- och bärsorter: Mullbär är fina, persika borde går också bra, själv gillar jag även amerikanska blåbär som är svåra att misslyckas med.

          Kolla gärna Zetas katalog där de har betygsatt olika fruktsorter, i å för sig är smaken olika, men borde gå bra som en guidning.

          Sen skall du utnyttja stora delar av din tomt till att odla magnolior, borde gå att ha väldigt fina sorter på Österlen !!!!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 20:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon