CITAT (Huggorm @ 26-06-2016, 09:32)

Minns du hur det var när Sverige gick med i EU efter folkomröstning? Visserligen högre valdeltagande, men fortfarande inte 50% av de röstberättigade som ville gå med. Tycker du det är anledning för oss att gå ur?
Skillnaden är att den folkomröstningen (som de flesta i Sverige) endast var rådgivande. beslutet togs av riksdagen där en överväldigande majoritet var för.
Storbritanniens omröstning är ju ett beslut i sig.
nej,jag tycker att avgörande beslut för ett land skall tas med en kvalificerad majoritet.
Så antingen har man en beslutande folkomröstning där man på förhand beslutat att minst 50% av väljarkåren måste uppnås för att en sida skall vinna.
eller så gör man som vi brukar,en rådgivande där de insatta,dvs våra folkvalda tar det avgörande beslutet.
Det skall i vilket fall bli intressant o se hur de nu resonerar i Britannien när delar av landet vill lämna Storbritannien.
för min del tror jag att det faktiskt blir en ny omröstning.
CITAT (Aqvakul @ 26-06-2016, 13:29)

[attachment=85423:UK.jpg]
Jag kunde inte motstå den här bilden...

med lederhosen kunde bilden lika gärna föreställa en viss hitlers väljare.Gillar mustacherna... Ulf