Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Sjukdom på Yucca?
          dragonfire
          Inlägg 16-01-2005, 01:00
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 12
          Medlem sedan:
          18-02-2004
          Medlem nr: 2 836



          Jag har ett problem. Jag hade en jättefin yuccapalm som gradvis vissnade och dog för en tid sedan. Det hela tog ganska lång tid, kanske 1 halvår.

          Det började med små "fläckar" som såg ut ungefär som stänk från någon vitaktig vätska. Jag trodde det var vattenstänk som hade lämnat kvar kalkfläckar.
          Sedan började bladen vissna. De torkar och skrumnar och blir gula. De började nerifrån, men det kom hela tiden nya från toppen av palmen. Men efter en tid så började de bladen som fortfarande var gröna bli "mjöliga".
          Till slut så var palmen inte speciellt vacker längre, nästan alla blad utom de i toppen hade vissnat och dött. Så jag fick slänga den

          Nu har jag köpt en ny Yuccapalm, som står på samma ställe som den förra. Och nu har jag sett att den har börjat få samma "fläckar" som jag sett på den förra palmen! Jag vill INTE att denna också ska dö! sad.gif

          Vad kan det vara för åkomma, och vad kan jag göra åt den?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 16-01-2005, 12:24
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          +23C låter alldeles för varmt (+15-18 hade nog växten föredragit) + det behövs mera ljus, vid den här årstiden kan det vara svårt att få ljuset att räcka även om växterna står i ett fönster och yuccor gillar ljusa lägen.

          Det finns många arter mjöldagg både de som gillar fukt och de som gillar torrt. I bostadsvärme brukar det docik vara de sorter som gillar torr luft som dyker upp och är växten försvagad p.g.a dålig skötsel så blir angreppen större och aggressivare.


          Hittar tyvärr inga bilder på mjöldagg på yucca men det finns bilder på andra växter ex.

          på flox
          på zinnia
          på begonia
          på ros



          Är växterna ganska kraftigt angripna bör de slängas vi har inga dundermedel som tar död på svampen. Små angrepp kan man hålla tillbaka genom att regelbundet spruta med ex. atamon. Det bästa sättet är dock att försöka undvika att problemen uppstår genom att man försöker skaffa rätt växt till rätt plats.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-07-2025, 04:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon