CITAT (Mjärden @ 26-08-2016, 20:25)

Är det den skolan som brann ner, men enl lokaltidningen skall den byggas upp igen. Det bästa hade varit om den hade stängt för gott och eleverna hade få gå i vanliga skolor och slippa indoktrineras i en religion som
lever kvar på 1400-talet (det var väl då Mohammed "kokade ihop" sin religion)
Hur kan det vara en "frihet" att tvingas ha på sig burkini. Lite förvånade att detta sker i Frankrike som har varit lite av ett föredöme att ha regler som begränsar slöjanvändandet i olika sammanhang.
den brann inte ned,den eldades upp av några som inte gillade muslimer.fortfarande på fri fot men något annat var väl inte att vänta...
Ny större skola skall byggas på samma plats med fler elever. Tillströmningen är stor till Växjö och även kommunen bygger nu flera skolor för att kunna ta hand om alla nya elever.
du bör även vara duktig på att läsa arabiska då flera köpcentra nu har en majoritet av arabisktalande affärsinnehavare. Alla skyltar är nämligen på arabiska så ingen vet egentligen vad de säljer om man inte går in.
Men visst är det bra med nya entreprenörer,om man nu bara kunde lära dem att kassaregister måste användas och företagen måste vara registrerade.Skatteverket hade tjockt med jobb vid sista kontrollen.
Även i min kommun går det framåt,vi har nu passerat att 20% av invånarna i kommunen är utlandsfödd.
Då de flesta bor i tätorten så är det över 30% av alvestaborna som kommer utifrån.
det goda? är att vi återigen har fått en bemannad polisstation då brottsligheten ökat markant,bilstölder,snatterier o stölder är vanligaste brottstyperna.Dock finns det ingen statistik över brottslingarnas härkomst.

troligt är dock att det är de lömska växjöborna som är framme....
lärarbristen är svår på skolan där de flesta elever idag inte talar svenska. Man kan nästan tro att lärarkåren är rasister men så kan det väl inte vara. nog lär man väl lärarna persiska,arabiska mm på lärarhögskolan?