Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Plantera ginnalalönn. På hösten eller våren/sommaren?
          Henrik91
          Inlägg 28-09-2016, 16:12
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          07-07-2016
          Medlem nr: 84 079



          Är sugen på att plantera en ginnalalönn. Jag vet inte om försäljningsperioden är över på min lokala plantskola. Kan man plantera ginnalalönn på hösten närmare bestämt tidigt i oktober eller är det bättre att vänta tills våren kommer? Jag vet inte hur känslig ginnalalönn är men jag har zon 4 i alla fall.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Henrik91
          Inlägg 29-09-2016, 20:53
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6
          Medlem sedan:
          07-07-2016
          Medlem nr: 84 079



          Ja visst är det så. Enligt plantskolans hemsida så är det en Acer tataricum ginnala fk Uppsala E, så jag antar att det är en E-planta. Den är dock barrotad och det är det enda trädet som är barrotat i deras träd sortiment. Dom har ett väldigt brett sortiment men jag tror inte dom har alla träden på hemsidan i själva plantskolan men det hade varit nice. I så fall kanske det blir en rysk lönn istället för den finns med på listan.

          Ja det var ett fint träd den där solfjäderlönnen. Skulle inte ha något emot att ha den i min trädgård.

          EDIT: I deras lista med "lövfällande buskar" så står det inte att ginnalalönnen är barrotad. Där finns det tre varianter ssp ginnala, ginnala fk Uppsala E och ssp ginnala fk Uppsala.

          Redigerat av Henrik91: 29-09-2016, 21:11
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 15:52
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon