Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kvinna avled på toalett
          Mjärden
          Inlägg 12-10-2016, 22:14
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 410
          Medlem sedan:
          10-10-2013
          Medlem nr: 79 127



          Ni har väl läst om den tragiska händelsen när en MS-sjuk kvinna avled på en handikapptoalett i Malmö. Hon hade ramlat omkull och inte kommit åt larmknappen och när de nästa dag hittade henne, så var hon död.
          Marcus Birro går till hård attack på sin blogg och slår till höger och vänster och anklagar Försäkringskassan, politiker m fl för hennes död och tycker hela samhället är så dåligt att det knappt går att bo här.

          Jag ser det på ett annat sätt. Den som i första hand skall kritiseras är det företag som konstruerar och bygger handikapptoaletter, så att det inte går att komma åt larmknappen på ett enkelt sätt. Jag har jobbat inom handikapporganisationerna och på många toaletter sitter det en liten dosa med en larmknapp på väggen med en sladd, som leder in i larmdosan. Det gör det lättare att komma åt larmet, än om det sitter på väggen en bit bort.
          Jag hoppas att denna tragiska händelse får till följd att man ser över offentliga handikapptoaletter och gör larmfunktionen mer lättåtkomlig, då det inte är alla som har ett larm på sig själva. Det är inte förvånande att det är brister i handikapptoaletter, då man ser avskräckande exempel på offentliga toaletter, där man placerat toarullen antingen för långt bort eller på ett ställe där det är mycket svårt att komma åt den.

          Redigerat av Mjärden: 12-10-2016, 22:14
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Huggorm
          Inlägg 13-10-2016, 20:07
          Länk hit: #2


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Om det inte redan gjorts skärpningar i assistentreglerna så lär det komma. Det är så ofantligt dyrt att det är löjligt, och kostnaderna ökar snabbt år för år. Det är helt enkelt inte hållbart, särskilt som det finns så mycket annat som också skall betalas med skattepengar.
           
          Citera
          Fröken Odört
          Inlägg 13-10-2016, 21:08
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 158
          Medlem sedan:
          13-04-2016
          Medlem nr: 83 434



          CITAT (Huggorm @ 13-10-2016, 21:07) *
          Om det inte redan gjorts skärpningar i assistentreglerna så lär det komma. Det är så ofantligt dyrt att det är löjligt, och kostnaderna ökar snabbt år för år. Det är helt enkelt inte hållbart, särskilt som det finns så mycket annat som också skall betalas med skattepengar.

          Vad skulle a-kassan och liknande kosta samhället för alla de assistenter som nu sysselsätts via den typen av jobb? Eller det kanske var viktigare att investera i att folk kan lyxrenovera med rabatt? För det brukar ju vara folks argument för att RUT var något bra, dvs att det skapas jobb. Men så fort det handlar om människor, så blir det bara sett som dyrt.

          Angående kvinnan, så hjälper det inte med nyrenoverade anpassade toaletter. Alla funktionshindrade är individer med olika behov och det är helt omöjligt att anpassa så det funkar för alla.


          --------------------
           
          Citera
          Mjärden
          Inlägg 14-10-2016, 17:41
          Länk hit: #4


          Medlem
          Antal inlägg: 2 410
          Medlem sedan:
          10-10-2013
          Medlem nr: 79 127



          CITAT (Fröken Odört @ 13-10-2016, 22:08) *
          Angående kvinnan, så hjälper det inte med nyrenoverade anpassade toaletter. Alla funktionshindrade är individer med olika behov och det är helt omöjligt att anpassa så det funkar för alla.


          Så kan man inte resonera, utan det gäller att hitta en lösning så att man minimerar riskerna att inte komma åt larmknappen och att larmet är så utformat, ljud och ljus, att det väcker uppmärksamhet alt koppas till en jourcentral. Var och hur de skall placeras vet brukarna bäst, på stödarmarna, på golvet, på väggen, trådlösa mottagare osv så att de täcker in så många situationer som möjligt.

          Men detta bör ske utan koppling till assistenterna, de behövs för att göra livet så normalt som möjligt för funktionshindrade och deras uppgifter innefattar mer än bara toalettbesök.
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          Mjärden   Kvinna avled på toalett   12-10-2016, 22:14
          segelbåt   Den aktuella toaletten är gammal och uppfyller gam...   12-10-2016, 22:23
          *Stintan*   Så modernare handikapptoaletter kan ersätta de ind...   13-10-2016, 15:36
          Mjärden   Frågan är om det är samma regler för att få assist...   13-10-2016, 19:39
          *Stintan*   Om det inte redan gjorts skärpningar i assistentre...   13-10-2016, 21:00
          Huggorm   Lätt för dig att säga som inte har behov av assist...   13-10-2016, 21:34
          *Stintan*   Vad jag säger är inte relevant, problemet blir för...   13-10-2016, 22:45
          Huggorm   Människor måste få kosta så kanske de som har mest...   13-10-2016, 23:00
          *Stintan*   Vår socialdemokratiska finansminister håller inte ...   14-10-2016, 04:52
          Anki på Öland   ........Löfvén sa tydligt i riksdagens partiledard...   14-10-2016, 08:02
          *Stintan*   Fast han har nog glömt tala om det för försäkrings...   14-10-2016, 10:55
          Fröken Odört   Så kan man inte resonera, utan det gäller att hitt...   14-10-2016, 20:59
          Aqvakul   Det är just så fler borde resonera, först då går d...   14-10-2016, 21:02
          *Stintan*   Det är just så fler borde resonera, först då går d...   14-10-2016, 22:14
          Elisabeth-Västkustkolonisten   Finansministern tycker ju att man skall spara där....   14-10-2016, 10:27
          Fröken Odört   Finansministern tycker ju att man skall spara där....   14-10-2016, 10:38
          segelbåt   I samband med måndagskvällens öppna möte med stats...   18-10-2016, 12:47


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 27-07-2025, 16:03
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon