Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kräver fuktigt läge/sol, hur göra?
          jessica zon6
          Inlägg 18-01-2005, 09:35
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 407
          Medlem sedan:
          28-08-2004
          Medlem nr: 4 382



          Har förstått att vissa växter vill ha det lite fuktigare om fötterna,men också lite sol...Hur kan jag göra för att få det?Kan man blanda i någonting i jorden,eller plantera nära dammen, som jag har påbörjat?Tycker också att på min skuggsida är lite väl torr ibland...Är det vattenkannan som gäller eller,hur gör ni andra för att få det mindre torrt?

          mvh jessica
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Mia, zon 3
          Inlägg 19-01-2005, 10:48
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 491
          Medlem sedan:
          13-05-2004
          Medlem nr: 3 603



          Parasollblad (Astilbiodes tabularis) har jag i en rabatt på norrsidan av huset, dessutom skuggas rabatten av ett äppelträd, så det blir knappt inte en solgnutta där. Det är ren lerjord, och jag vattnar aldrig. Den går bra i alla fall, men som sagt - lera håller ju fukt rätt bra. Och förra våren grävde jag om den rabatten, och blandade i den lilla kompostjord jag hade tillgänglig. Det verkade den också uppskatta, så jag tror att mull-och lerjord är att rekommendera.
          Jag vattnar aldrig i rabatterna, om det inte är något nyplanterat. Tror att rötterna söker sig så djupt i leran att de tar det de behöver.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 14:29
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon