Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Ringbarkning?, Hur gör man??
          Airamya
          Inlägg 20-01-2005, 11:20
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 177
          Medlem sedan:
          30-06-2004
          Medlem nr: 3 968



          Är väl världens dummaste fråga misstänker jag... Alla pratar om det... Jag gjorde en sökning på nätet för att komma på hur man går till väga men lyckas inte hitta några tydliga svar sad.gif

          unsure.gif

          Att man skär i barken är väl uppenbart även för mig, men hur? Var? Hur djupt? Alla träd? Vad är det som händer med trädet? (Ja, att det sakta men säkert dör har jag fattat...)

          *dumb*


          --------------------


          "Det finns inget problem som är så litet att det inte går att blåsa upp till orimliga proportioner."
          Citat från Lena:-) här på Odla
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Stefan N
          Inlägg 23-01-2005, 12:45
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 12
          Medlem sedan:
          06-11-2002
          Medlem nr: 249



          CITAT (Birger @ Ystad kommun,21-01-2005, 08:14)
          Den bästa tid att utföra en ringbarkning är vanligtvis innan växtsäsongen börjar eftersom trädet då suger upp största delen av näringen från roten till lövsprickningen. Gör man det på sommaren eller hösten är roten redan fylld med energi inför nästa år.


          Hej Birger!

          Jag har lärt mig (läst i nån bok) att den bästa tiden att ringbarka är på sensommaren, i god tid innan trädet börjar avmogna. Det skulle alltså vara bra att så mycket näring som möjligt finns uppe kronan innan man ringbarkar.

          Anledningen skulle vara att på transporten av näring på våren sker inne i trädet, medans transporten tillbaka till rötterna skulle ske i trädets yttre delar, under barken.

          Är detta helt fel, eller har jag läst 'bakvänt'?

          Jag har iallafall ringbarkat efter detta några gånger med gott resultat. Kanske ren tur att det gott bra.

          Stefan N
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 05:46
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon