Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > kan någon hjälpa mej, räddning av en kär blomma
          sophie
          Inlägg 23-01-2005, 11:34
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 120
          Medlem sedan:
          31-12-2002
          Medlem nr: 518



          Hej
          Skrev till trädgårdforumet krukväxter fick inget svar kanske r jag inne på fel område kanske jag ska försöka här eftersom det gäller räddning,skriver jag under fel forum ber jag om ursäkt.
          Undrar ifall någon har tips när du ser att stammen börjar ge med sig och bli brun ,kan man rädda undan den?Några av mina håriga/buskbegonior börjar stammarna bli bruna på men gick inte att rädda tog en bit av stammen men den tog sig inte utan längst ner var det lite grönt levande kvar,Kan man få igång den igen o hur gör man.Jag prövade med lite undervärme men icke några har jag kastat..nu finns en kvar..tips..mvh as
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ullet
          Inlägg 24-01-2005, 08:10
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 921
          Medlem sedan:
          04-10-2003
          Medlem nr: 2 397



          Har jag blandat ihop blommorna nu eller visst är det möjligt att ta bladstickling av begonia? Man stoppar ned den i jord med en plastpåse över? eller är det så att man tar ett blad, lägger det mot jorden, skär några skär kring bladnerverna o sedan kommer det upp nya plantor i skårorna, som med sainta paula? Då kan du ju förnya blomman äeven om moderplantan är på väg att dö.


          --------------------
          Ullet zon5
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 16:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon