Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Panik! Plantera körsbärsträd, trädet heter prunus a dubbel meikers någonting
          Lesliey
          Inlägg 06-06-2021, 09:04
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          06-06-2021
          Medlem nr: 94 629



          Jag har aldrig planterat fruktträd men vill verkligen lyckas. Har en -hemskt asp som tagit över jalva trädgården och som jag ska ta nerr. stubben ca 30 cm men det är ju mest 6,7 st individiuella skott från den så ingen mastig stubbe dfirekt.


          Nu till min fråga. Kan kag, för han, med spade, såg osv får väclk så pass mycket rötter att jag med gott samvete kan plantera mitt körsbärsträd och inte oroa mig för att aspen kommer ta över allt näring osv från den.

          LÄst att man kan ""döda träd" med någon produtkt frånm roundup, men vågar man odlla nytt där sedan??


          Tacksam för alla svar. Jag har tyvrärr inte rpd att hyra maskiiner men jag äger en vinkelslip bravo.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Huggorm
          Inlägg 06-06-2021, 17:30
          Länk hit: #2


          Moderator
          Antal inlägg: 18 405
          Medlem sedan:
          27-01-2007
          Medlem nr: 9 009



          Roundup inklusive Ecoplug förbjuds från 1 oktober för privatpersoner. Så ännu går det att få tag på, men vill man ha sånt intill sitt körsbärsträd? Det är ju meningen att man skall äta bären så småningom och det finns en anledning till varför det förbjuds.

          Att ringbark en asp fungerar förstås, men bara om man ringbarkar samtliga stammar. Från samma rotsystem kan det vara stammar på grannens tomt, och de kommer fortsätta skicka ner kolhydrater i rötterna som motverkar ringbarkningen.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 02:01
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon