Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Fikus? Va händer?, Varför tappar dom blad?
          izabelleask
          Inlägg 29-01-2005, 11:48
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 48
          Medlem sedan:
          10-08-2004
          Medlem nr: 4 256



          Hej!
          Jag har två olika sortet fikusa, en av dom liknar mer en buske med små mörkgröna blad på och jag har fyra sånna och alla tappar blad, varför tappar dom så mycket blad? Kommer dom att ta sig igen?

          Och den andra jag har är som en pinne i mitten typ och sen växer ett blad i taget på toppen, det är stora och tjocka blad växer på höjden inte bredden. har två stycken och ena växer bra men andra växer inte alls, om jag tittar nära på bladen så ser det ut som något, små röda prickar fast typ bara 4-6 prickar per blad och sen lite spindelnäts eller damliknande ut på den. Va ska jag göra åt det???

          Har hört att det finns något som heter spindelväv eller nått sånt, kan det vara det som jag fått på alla mina fikusar eller bara dom stora, har inte sett några prickar på dom med små blad på.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          izabelleask
          Inlägg 29-01-2005, 13:03
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 48
          Medlem sedan:
          10-08-2004
          Medlem nr: 4 256



          okej, tack så mycket för svaret, ska iväg och köpa sånd spry ny, för jag har det iallafall på en av mina fikusar med stora blad.
          Kan det smitta av sig på andra blommor? Ska jag kanske spruta alla mina växtr med det för säkreht skull? eller kan det ska växer som inte har spindeldjur??
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 22:34
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon