CITAT (Netten @ 31-01-2005, 23:08)
Här händer det saker medans man pysslar med annat

Kul!
Hej Exotic,
kikade i ditt album på AoT efter tips från Kerstin - verkligen tjusigt.

Hade gärna velat ha en sån där vinkel men vi vill inte nalla mer på den lilla jordplätt som är kvar (måste ju kunna odla ute också

)
Snickarn har varit här och kikat och gav ett cirka pris på 135-140.000. Sen tillkommer element, värmeslingor, golv- och väggbeklädnad men det tror jag nog att vi kan fixa själva så där tillkommer material + lite till röris och elis.
Nu sitter vi och ska fylla i bygglov

Hej hopp,
Vilken sorts glas är det? Vi byggde med fönster -fasta och standardmått då fick vi 35% rabatt på listpris. Ja 200 000 är nog inge ovanligt att ge för byggnation av ett uterum om man tar en totalentrepenad sedan beror mkt på vart man lägger ribban med :-)
Glöm inte att en avloppsbrunn i uterum samt rinnande vatten är ett måååste!
Kommer Ni runt 150 lappar - ja det är bra i så fall :-) men räkna högre. Du kommer inte att ångra Dig ( jo om det blir vatten å brö framöver kan jag tänka men annars) och det är dessutom värdeförhöjande om det är riktigt gjort.
Hälsar Ingrid