Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Usch, jag håller på att förköpa mig redan, Hur ska jag göra för att lugna ner mig?
          fruberglund
          Inlägg 01-02-2005, 22:44
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 590
          Medlem sedan:
          04-08-2004
          Medlem nr: 4 227



          Hittar bara mer och mer fint jag vill ha!

          Har skickat efter 7 st rosor och fick precis hem mina fröer som blir ca 100 st plantor om alla gror.

          Problemet är att jag inte vet vad jag ska göra av hälften och ändå vill jag bara köpa mer och mer. Nu är jag sugen på fler frön och så fort det kommer ett erbjudande så får jag ha-begär och jag har inte ens sått fröna jag fått än. Det är som en drog det här med växter och trädgård smile.gif

          Har massor med planer på nya rabatter men för det krävs både jobb och pengar (måste beställa ett lass med jord, köpa torvblock m.m.) och frågan är om det ens blir av. Om det inte blir av, vad ska jag då göra med alla nya växter???

          Hjälp en rådvill som har fastnat i trädgårdsträsket, blivit rosaddict och bara ser gröna blad och fina blommor framför ögonen hela tiden tongue.gif


          --------------------
          Hälsningar, fru Berglund

          "Just remember in the winter, far beneath the bitter snows
          lies the seed that with the sun's love, in the spring becomes the rose!"


          Min trädgårdshemsida (hemsidan är nere för tilllfället men kommer snart tillbaka med ny och förbättrad design!)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          amaira
          Inlägg 04-02-2005, 09:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 105
          Medlem sedan:
          25-04-2004
          Medlem nr: 3 398



          Åh, frossa du! wub.gif

          Livet känns väl aldrig så meningsfullt, som när man brinner för något.
          Passion är ljuvligt!!

          Och tänk om du brann för ... tja, alkohol ... eller för att nå toppen på Himalaya ... eller samla på elefanter ... eller nått... rolleyes.gif .

          Och drömmarna, de ljuvliga drömmarna...


          För några år sedan, insåg jag vad "drömmar" kan göra med en människas ögon.
          Och hela välmående.

          Jag hälsade på hos någon, som berättade om hur hon hade köpt frön, och förkultiverat, och drömt, hur hon planterat på balkongen, och hur det liksom vällde över av färger och former (väl beskrivna i ord) i ljuvligaste harmoni.
          Väl utkommen på balkongen ... stod där några blommor ("pinnar" ska jag inte säga, det är väl att ta i, men jag kom att tänka på ordet när jag såg underverket rolleyes.gif ) i - okej, full blom, men inte precis överväldigande prakt.

          Mellan Dröm och Verklighet, var ett avgrundsdjup - men hon såg det inte Hon var LYCKLIG!

          Det var allt en mer underbar balkong, än vilken "fulländning" som helst!!! (Även i mina ögon alltså.)


          Själv har jag "försått mig" så många gånger, att jag numera är mer kräsen. Helt nöjd med en mängd som jag något så när klarar av att hantera och få fram bra plantor av ( rolleyes.gif inbillar jag mig - jag kanske bara drömmer jag med... sleep.gif . )

          Framför allt har jag lärt mig välja bort en stor del frön som inte gillar mig.

          Det är nog annorlunda för dem (er) som lyckas med era frösådder, oavsett sort.


          --------------------
          Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-08-2025, 12:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon