Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Plast eller plåt, innertak eller inte
          netaave
          Inlägg 08-02-2005, 22:13
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8 016
          Medlem sedan:
          12-04-2004
          Medlem nr: 3 244



          Vi håller på bygger en ny altan under tak 7.50 X 3.60 över hela husgaveln, halva är glasad över ett tätt räcke (som fönster) och den andra halvan har jag tänkt ha markisväv i fönsterhålen. Vi har också en utbyggnad stor som en balkong 1.80 x 3.60 utan tak från den mot sydväst och jäms med framsidan. Tanken är att vi så småningom ska bygga ut hallen och ha ett trädäck emellan trappan till utbyggnaden och nya entrén.
          Nu är vi lite oense om vad för slags tak vi ska ha, vi sitter gärna i skuggan på sommaren så jag vill ha ett altantak i plåt med innertak under. Jag inbillar mig att värmen kommer att stanna längre därute på kvällarna också med ett sånt och att det kommer att bli sval och skön skugga de dallriga och heta sommardagarna.
          Gubben är orolig för att det ska bli för mörkt i vardagsrummet innanför och tycker vi kan ha plasttak på halva altanen och som jag vill där vi bygger och glasar in.
          Kommer inte det att se konstigt ut? Vad tror experterna här? rolleyes.gif


          --------------------


           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          gammelnalle
          Inlägg 09-02-2005, 09:29
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5 511
          Medlem sedan:
          13-04-2003
          Medlem nr: 1 130



          Personligen har jag inget emot att blanda plast/glas/metall .. men jag är definitivt ingen estet. sleep.gif sleep.gif sleep.gif

          Men ..... metalltak kommer iofs att ge skugga men när man har legat och krypt uppe UNDER ett plåttak en solig dag undrar man ju om så verkligen är fallet... Där blir hett som i en bastu.

          Nu hade du ju tänkt även ett undertak och då bör din teori om att utjämna temperaturena funka. (Kanske med en liten fläkt som trycker ner varmluften på kvällen????)

          Du bör även kolla upp hur det blir med kondens ... plåttak har en viss benägenhet att vilja "kondensera". Fråga där du köper ditt byggmateriel. Kanske !!!! måste du ha ett ventilerat undertak direkt under plåten..


          Lycka till


          --------------------
          Gammelnalle


          "Den som ställer många frågor,
          ökar mångas visdom."
          Kongolesiskt ordspråk
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 10:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon