Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Så gul lök, hur lyckas jag?
          marit.o
          Inlägg 11-02-2005, 10:08
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          11-02-2005
          Medlem nr: 4 990



          Ett år fick jag jättefin gul lök från frösådd/förkultur. Sen har jag misslyckarts grovt - har sått men INGET har kommit upp. Annars brukar jasg lyckas rättså bra med förkultivering, purjolök går som en dans. Det är bara en vanliga gula löken som jag inte får kläm på - mer än då jag hade nybörjartur. Jag har försökt så på varmt ställe och svalt, har inte slarvat med vattnignen - sådden har varit i småkrukor med såjord och så sönbderstucken plastfolie över alltihop.
          Jag har varit med köksträdgård i drygt tio år och bor på Söderslätt.
          Det är första gången jag skriver hit
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 12-02-2005, 19:24
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Nej det finns inga garantier de där bäst före datumena är bara ett sätt att se till så att butikerna inte säljer supergamla fröer som de haft kvar i lagren i många år det finns frön som knappt har någon hållbarhet alls som får säljas i påse ex. hasselört, julros, kaffe mm. vissa av dessa kanske har hållbarhet på några veckor/månader, men det finns ingen begränsning i försäljningen ändå, titta hos en del fröfirmor det finns kaffefröer till salu, julrosfröer mm. trots att de egentligen bör vara ganska färska och inte torkade och lagda i påse ifall man vill ha bra grobarhet.



          Inte heller när det gäller lökar garanteras att lökarna gror en del lökväxter klarar inte speciellt bra att torkas och läggas i påse ex. snödroppar och snöklocka hos dem ligger grobarheten hos de torkade lökarna på ungefär 10% vilket inte står på påsarna.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 11:37
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon