Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Klätterväxt i kruka i hett söderläge
          Piggeplopp
          Inlägg 15-02-2005, 14:50
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 61
          Medlem sedan:
          04-03-2004
          Medlem nr: 2 925



          Hejsan!
          Jag har ett soligt trädäck i söderläge intill entrén. Jag skulle vilja sätta upp en spaljé och odla någon vacker klängväxt i stor kruka intill. Jag skulle helst vilja ha clematis men från vad jag har hört ska de ha sval och skuggig jord?!
          Någon som provat detta i zon 1?
          Något annat tips på vad man skulle kunna ha i klängväxt väg. Det bästa hade varit om man slapp ta in krukan på vintern(hade tänkt mig en bred djup "zink-balje-kruka".

          Hälsningar Pia
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Kajsa
          Inlägg 15-02-2005, 19:18
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Har en varm framsida där jag har många krukor, har Stamrosor och mindre sorter av rosor i krukor, och pelargoner. Men kan du sätta ett par Austinrosor som är dryga metern, finns i ljuvliga färger, eller annan sort du gillar. Och bakom rosorna skulle jag prova två klematis som blommar lite olika tider. Zink balja kruka låter varmt, men har aldrig provat, det vill till att krukan är stor så det inte blir för varmt, och bästa jorden U-jord, inga billiga säckar. En klängros kan man inte klippa ner på hösten, det blir mer permanent, Italiensk klematis klipps ner i nov. och så kan man flytta in krukan svalt. Ska krukan vara kvar ute får den väl svepas in även i zon 1


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 16-10-2025, 16:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon