Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Fullt med ogräs
          LadyB
          Inlägg 27-02-2003, 15:59
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          27-02-2003
          Medlem nr: 829



          Hej!

          Bakom vår staket har vi fortfarande lite yta som vi kan utnyttja. Problemet är att där växer fullt med all slags ogräs. Grannen bredvid brukar sätta eld på hans del men jag är tveksam till metoden. Kanske roundup? Men på den plätten finns det två fina träd som jag inte skulle vilja att de blir förstörda. Hur ska jag göra? Om jag nu sprutar roundup, när ska jag göra det? Redan i mars? Kommer att gräset växa ut eller måste jag så på nytt?
          Tacksam för alla svar!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 15-03-2003, 10:47
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Liksom Åke antyder är det bra att ta reda på VAD det är för slags ogräs innan du beslutar dig för en metod att ta bort det. Om du sprutar eller penslar glyfosat, dvs RoundUp, blir det svårt att klara gräset du frågar om. Så länge du inte sprutar på trädets finrötter eller impregnerar marken med för mycket RoundUp klarar sig träden.

          De flesta ogräs frösår sig, och det innebär att de kan komma upp senare under växtsäsongen kommer upp igen även om du bekämpar de första med gifter.

          Kvävningsmetoden med t ex tidningar, halm, pressenning ed har flera fördelar. det tar en säsong men då har du nästa säsong också en bättre, mer levande jord att starta nyplanteringarna från.

          Men som sagt - kolla vilka ogräs du har först.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 09:39
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon