Vi testade också med snigelfritt i början av sommaren och då höll de sig i schack, men sen kom regnet och sniglarna likaså som ett brev på posten. Vi försökte att plocka bort dem man såg, men plockar man en halv 10 liters hink varje kväll så känns det ju ganska lönlöst.
Min plan till sommaren är att satsa på fler perenner och kalka ordentligt på alla gångar runt landen, jag har nämligen hört att de inte gillar kalk. Sen får jag väl försöka med snigelfritt igen men jag undrar om det hjälper. Finns det inget effektivare medel på marknaden????
Akaleja vet jag att de inte ger sig på. Likaså lövkoja, lejongap, tomat, timjan, salvia, oregano klarade sig bra i somras.
Som sagt är det någon som vet fler bra blommor som sniglarna inte glufsar i sig så är jag tacksam för förslag.
|