Hittade den här infon:
Information om USA:s krav på maskinläsbara pass fr.o.m. den 26 oktober 2004
Sedan tidigare gäller att svensk medborgare kan resa till USA som turist under högst 90 dagar utan visum enligt det s.k. Visa Waiver Programme (VWP). Fr.o.m. den 26 oktober 2004 införs krav på att den resande måste ha ett maskinläsbart pass för att beviljas inresa till USA utan visum. För kännedom informeras om att den amerikanska gränskontrollen redan från den 30 september kommer att scanna och lagra två fingeravtryck från varje in- och utresande. Efter möte med företrädare för Amerikanska ambassaden i Stockholm och Utrikesdepartementet lämnas följande förtydligande.
Inget visum krävs
• Svenskt s.k. EU-pass med vinröd pärmsida (samtliga är maskinläsbara)
• Svenskt pass med blå pärmsida, utfärdat av polismyndighet, som har två tryckta rader med bl.a. namn och siffror längst ner på personsidan
Visum krävs
• Svenskt pass med blå pärmsida, utfärdat av utlandsmyndighet, som saknar de tryckta två raderna längst ner på personsidan
• Provisoriskt pass
Allmänt gäller att pass skall vara oskadat och får t.ex. inte vara försett med egna anteckningar på sidorna avsedda för in- och utresestämplar. Observera att möjligheten till omedelbar resa till USA med provisoriskt pass bortfaller fr.o.m. rubricerat datum.
Att ansöka om nytt pass är billigare och går fortare än att ansöka om visum.
Hittade infon härCaprice