CITAT (belle @ 23-03-2003, 21:44)
hmm..ja det kan ju va´den , men mina blad ser något bredare ut och har inte lika tydlig bladnerv i mitten. Finns det möjligen någon annan sort som är liknande denna. Fina blommor du har förresten, jag passade på att titta på alla växtbilder, Samlar du på hoyor och isåfall, hur många har du? Själv har jag nyligen börjat samla, har bara 9 olika

Hejsan!
Hur stort blad är det?
Det kan vara antingen H. wayetii, H. kentiana eller en H. shepherdii.
Det är svårt att veta utan bild.
Om du ska få en planta av det så instämmer jag med övriga. Ta en ordentlig stickling med minst två bladpar eller fler för att få en fin planta senare. Ett blad som inte har en stambit får bara rötter och inget mer. Testade för x antal år sedan med ett H. carnosa blad och den förblev ett blad med rötter i flera år.
Kan ju samtidigt presentera mig. Jag heter Annelie och bor i Jönköping. Har samlat på hoyor sedan 1989 och har ett 150-talet olika. Ska försöka lägga ut lite bilder på mina hoyor sen framöver, men om någon är intresserad, så har jag ett album på "Allt om trädgård" under namnet Hoyan.
Varma Hoyahälsningar från Annelie.
Bara den som älskar dem, kan få så mycket skönhet tillbaka.