Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur får man bort Hagtorn från plommonträdet?
          Anna200
          Inlägg 18-04-2005, 09:40
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3
          Medlem sedan:
          18-04-2005
          Medlem nr: 5 490



          Längst ner vid stammen av plommonträdet växer det skott av Hagtorn. Det ser nästan ut som om det är ympat på stammen. Har försökt bli av med dem under flera år, men skotten bara återkommer. Det går inte att hugga av dem utan att skada plommonträdet allvarligt och gift är inte att tänka på eftersom trädet står i en rabatt med perenner och lökväxter. Jag klipper av skotten så snart de kommit en bit, men de blir bara fler och fler och jag håller på att blir tokig.
          Finns det någon som vet hur jag ska göra? sad.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 18-04-2005, 11:53
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Ja det har du rätt i Briger, körsbärsplommon kan det också vara. Slånrotskott har jag aldrig sett kring plommon, jag tror att det i Stockholmstrakten var ovanligt med underlag av slån.

          Rivning av skott är ju något som praktiseras i fruktodlingarna, men hur lämpligt är det med barkskador under jord på grundstammen till ett plommonträd om man river? Jag tror det är bättre att stå ut med lite spret och klippa så mycket man tycker det behövs. Skotten tar ju inte över om man inte lämnar skotten under bra många år.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 07:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon