Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > strandkrassing, en planta per kruka?
          Elizabeth
          Inlägg 11-04-2005, 11:55
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 210
          Medlem sedan:
          18-11-2002
          Medlem nr: 376



          Sådde strandkrassing (vit och violett) för några dagar sedan och den grodde jättebra. Det blir många plantor som så småningom ska skolas om. Ska de efteråt stå i varsin kruka fram till utplanteringen eller kan man ha t ex 3 st per kruka och plantera dem ut tillsammans (alltså med samma avstånd som i krukan) eller blir det för tätt?

          Jag har ingen erfarenhet av att odla strandkrassing samt ont om plats på fönstrbrädan samt ingen extra belysning.

          Hur stora blir plantorna i slutet av säsongen? (Jag har tänkt mig att ha dem som kantväxt i en rund rabatt med rosa sommarmalva i mitten).

          Hälsar
          Elizabeth
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ciczi
          Inlägg 20-04-2005, 05:21
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 836
          Medlem sedan:
          19-07-2004
          Medlem nr: 4 113



          CITAT (Elizabeth @ 12-04-2005, 09:16)
          Ciczi, det låter intressant, jag ska göra ett parallell försök med direkt sådd. Min trädgård finns i Dalsland (zon 3 tror jag). Tänkte så nästa helg, det är väl inte för tidigt? Vad hade du för avstånd mellan fröna? (jag förstår att det kan bli svårt att säga, de är ju så små, men ungefär) Fina bilder, förresten. Blommorna på den översta ser blå ut, är det den violetta varianten eller har du hittat någon blåblommande?

          Hälsar
          Elizabeth

          Blommona på den översta bilden är "Violett Queen" så om de ser blå ut så är det ljuset som lurar.
          När jag sådde så gjorde jag som fröpåsen påbjöd med jorden och sedan strösslade jag ut fröerna utan några speciella avstånd. Sedan fick det växa bäst det ville. Och det gjorde det. De höll sig ganska länge också. Tror att jag hade strandkrassing som blommade (det var den vita dock) in i slutet av oktober eller kanske till och med november. Minns inte så noga.

          Lycka till med din sådd

          Ciczi


          --------------------
          Egenföretagande Trädgårdsingenjör. Besök www.tradgardsservice.com

          ********************************************************

          "Mest klorofyll vinner!!!"
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 23-07-2025, 18:22
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon