Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hästskit, Hur gör man med den?
          Sonja.S
          Inlägg 11-04-2005, 13:02
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 74
          Medlem sedan:
          08-08-2004
          Medlem nr: 4 247



          Eftersom jag bor relativt nära ett ridstall så funderade jag på om man skulle kunna få lite hästskit av dom. Om jag nu får ta, så antar jag att den är färsk och luktar samt innehåller inte bara skit utan även halm eller spån. Hur går jag sedan tillväga. Jag har en radhusträdgård så det får inte bli illaluktande så grannarna blir sura. Vad innebär att skiten har "brunnit" hur gör man då och spelar det någon roll om den är "färsk"? smile.gif
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Shaggy
          Inlägg 21-04-2005, 12:16
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 48
          Medlem sedan:
          22-03-2004
          Medlem nr: 3 048



          Nu vet jag inte hur det stallet sköter sin gödsel men det är väldigt vanligt att man har en gödselstack en hel vinter innan man gör något åt den. Om du gräver i stacken så skulle det betyda att du kommer in till äldre material som redan har brunnit.
          På dom flesta stall så får man hämta gödsel gratis framförallt om det är spånblandat då den inte är så populär på marknaden pga sitt innehåll av terpener. Om gödseln innehåller torv så är den genast mycket eftertraktad på marknaden och då kan man få betala en slant (dock inte på alla ställen).
          Jag har egen häst som står på torv så jag har släpat hem massvis med gödsel som ska grävas ner i jorden så snart som möjligt. Det som retar mig lite är att det blir massor kvar av gödselstacken som inte kommer hem till mitt trädgårdsland och det är ju kanonbra näring. Just nu planerar jag att odla lite grann direkt på gödselstan men frågan är om det är så näringsrikt så att det växer för fort och bara blir vattnigt.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-06-2025, 08:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon