Jag har just flyttat in till mitt första hus den första Aprill så jag har inte hunnit med att göra så mycket i denna trädgård som är totalt naken, förutom en massa otrevliga buskar och brännnässlor m.m. Men jag har hunnit med följande.
Har startat min första varmkompost.
Planterat 3st rosor.
Planterat 18st penséer.
Planterat 3st rosenkragar.
Planterat 3st brinnande kärlek.
Planterat 3st prakt klockor (tror jag dom heter, blåa).
planterat 3st minirosor.
Rensat lite döda plantoer
Sågat ner en hel buske som sedan skall grävas bort.
Börjag att såga ner en tall (liten 4-5m hög) som är tätt intill husväggen. Jag har börjat med att ta bort grennarna från botten och upp så långt jag kan nå, därefter är det fram med stegen och börja från toppen och släppa ner den bit för bit. Den slickar redan teleledningen så man får vara försiktig så man ej blir av med bredbandet
Krattat en del har jag gjort på skuggsidan och märkte att det är ingen gräsmatta där, utan mossmatta. Det blev några löjliga grästoffsar lite här och där, så någon mer gräsmatta lär jag ej anlägga på den sidan. Den är dessutom mycket smal, så en trevlig liten gång med skuggväxter på båda sidorna kommer att bli fint.
Detta är som sagt vad jag hunnit med So far!