Hmm Försökte göra ett citat men vet inte riktigt hur det fungerar.
Till Felix matte, ja det var jättejobbigt för man fattar inte riktigt hur någon kan vara så grym. Sen så blir det ju en rätt stor chock för det är väldigt tufft att förloraen hund men tre på en gång går inte att fatta. Tyvärr så är det flera som råkat ut för samma sak i vårt område så det gäller att se upp med mat som ligger ute.
Jag ger mitt matvrak (Bacchis) allt möjligt även ost fast det ska vara farligt.
Gör jag en ostmacka så ska ju han också ha en! Likadant med godis och choklad (vi går under smeknamnet Familjen Tunna). Bacchis är nog den minst kräsna hund jag vet. Han ska smaka på allt och får han inte en tomat när jag gör sallad så blir han megasur.
Man kan inte hålla på och kolla/följa allt och jag tror att det är samma för oss människor, skulle vi undvika allt farligt så hade vi ju fått sluta leva.
Men jag tror främst att det är mögelost som är riskabelt att ge, de frågade nämligen mig om hundarna hade ätit det när jag for in till djursjukhuset med dem. De sa att det fanns mögelsporer i ost och att det kunde framkalla kramper och kräkningar.