Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Erfarenhet av fosterhem/familjehem/kontaktfamilj?
          PernillaJ
          Inlägg 12-05-2005, 21:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 12
          Medlem sedan:
          18-04-2005
          Medlem nr: 5 502



          Hej!
          Jag skall skriva en uppsatts i en barn- och ungdomspsykologi kurs som jag läser. Eftersom vi anmält oss som kontaktfamilj har jag tänkt att skriva om barn i familjehemsplaceringar. Tänkte inrikta mig på separation/återförening med biologiska föräldrar. Det skulle vara mycket intressant om jag kunde få kontakt med personer som har erfarenhet från att ha/ ha haft ett "fosterbarn", själv varit det eller haft/har barn som är i kontaktfamilj eller familjehemsplacerade. Det skulle vara ett fint komplemment till de forskningsrapporter jag läser, och dessutom skulle det kanske kunna hjälpa mig och min man om vi blir kontaktfamilj.

          Har du möjlighet att svara på ett kort formulär (som jag inte helt gjort klart ännu) så kan du väl höra av dig till mig!

          TACK! Pernilla
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          netaave
          Inlägg 12-05-2005, 22:26
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8 016
          Medlem sedan:
          12-04-2004
          Medlem nr: 3 244



          Jag begärde själv att få bli fosterhemsplacerad när jag var 16 år så jag bodde hos en helt underbar familj i värmland i 9 månader och fick sen ett eget boende. Familjen har jag fortfarande kontakt med.
          Hade också under en kort tid kontaktfamilj åt min son i början av 80-talet, men fixade inte det, satt bara hemma och stirrade i väggen när han var borta. ohmy.gif


          --------------------


           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-08-2025, 18:13
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon