Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Nu när det går mot sommar..., Vad måste man se i ert landskap?
          Pia mitt i Skåne
          Inlägg 24-05-2005, 12:37
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 935
          Medlem sedan:
          16-08-2003
          Medlem nr: 2 117



          Kanske finns det en del här som har tänkt resa en sväng i Sverige i sommar. Det hade varit skoj att få reda på lite olika smultronställen, kanske sådant som man inte hittar i turistbroschyrerna eller någon riktig pärla som man absolut måste stanna vid.

          Själv vill jag gärna rekommendera Söderåsen. Där finns Skäralid, en nationalpark med vacker natur, bokskogar och dammar, men också farliga raviner. Längst upp på åsen ligger Stenestad, en liten by med stor gemenskap. Där finns en plantskola och Mormors bod, en kaffestuga med hembakta kakor. Och massor av fågelkvitter och lugn och ro.


          --------------------
          Pia mitt i Skåne zon 1
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ophelia
          Inlägg 24-05-2005, 19:03
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4 474
          Medlem sedan:
          08-11-2003
          Medlem nr: 2 552



          I Västmanland kan jag verkligen rekommendera Strömsholm med omnejd och Billingen. Verkligen natursköna områden i den natur som jag tycker om. Strömsholm utbildar även ridinstruktörer så hästar är ett naturligt inslag i miljön. Det händer att det är olika hästevenemang. Annars finns det fina områden i mer "Bergslagsnatur" upp mot Surahammar och däråt. Finns Plantmarknaden i Lindesberg eller Åsby Trädgård i Hallstahammar om man saknar blommorna. Eller varför inte besöka fina Arboga, en sött ställe. Skanzenområdet där det går att lära sig om kanalteknik. Runtom i Hallstahammar/Kolbäckstrakten finns mycket fornlämningar och även en del gamla kyrkor och broar. Kan berätta att en diskbänksfabrik i Mölntorp har anor från Gustav Vasas tid, det smiddes nämligen spik där som användes vid slottsbygget (sägs det).
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-01-2026, 18:59
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon