CITAT (Bettson @ 25-05-2005, 08:06)
Jag jobbar stenhårt med att de kunder som har någon datavana skall lämna sina deklarationer för moms och skatt via internet. Varje försent inlämnad deklaration kostar 500 kr i avgift nämligen och med den fart posten har för att lämna brev så blir de inte ovanliga tyvärr.
Jag hade kunnat deklarera via nätet men eftersom min man inte uppfyller kraven för dator-deklaration så FÅR inte jag lämna in min deklaration via nätet eftersom vi är sambeskattade.
Nog hade jag vågat att skicka deklarationen via posten. Har man bara kopia och säger att man har skickat den så behöver man inte betala förseningsavgiften på 500 kronor om inte brevet skulle nå fram. Skattemyndigheten kan ju lika gärna ha försnillat handlingen.
Fast jag åker direkt till Skattemyndigheten och slänger in min deklaration i deras brevinkast.