Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gurkodling i växthus, Behöver goda råd
          rosita
          Inlägg 27-05-2005, 15:13
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 781
          Medlem sedan:
          26-04-2005
          Medlem nr: 5 587



          jag har i dag planterat gurkor och paprika i ett hemmabyggt växthus intill en södervägg (ett enkelt i plast). Nu behöver jag goda råd eftersom jag aldrig odlat i växthus förr. Är det något speciellt att tänka på vad det gäller bevattning, luftning, gödning o s v? Tacksam för alla tips och råd. rolleyes.gif


          --------------------
          Rosita zon 1

          www.ankispassion.blogg.se

          www.dromtolkning.blogg.se
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 27-05-2005, 20:09
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          När det gäller skuggning kan det räcka med att hänga upp vanlig fiberduk. Man kan även måla dit skuggfärg men jag vet inte hur den fäster på plast.

          För varmt är det när det går över +35C (kan bli problem med pollinering vid högre temp.)vilket det lär göra i soligt läge under sommaren men skuggar man och håller dörrar och liknande öppet under värmeböljor så kan man hindra det att gå över den gränsen där växten får skador (växter kan även dö ifall det blir alltför höga temperaturer).


          Ang. squashen Nej jag har den inte i växthus men den får mjöldagg ändå. Jag testade med SM3 förra året och det höll tillbaka angreppen något. I år testar jag med några resistenta sorter + jag kombinerar med SM3 och mjölkvatten och ser om det minskar. Angreppen brukar dock komma i slutet av säsongen så jag brukar få en hel del skörd ändå.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 05:19
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon