Jag tänkte att jag skulle berätta hur det går för novisen med de nya rabatter + att jag har några frågor också.
Det har inte varit allt för gynnsamt väder för nyplanteringar (bl.a 1 dm blötsnö x 2 ) men med öm omvårdnad och en massa lager fiberduk så har allt hittills överlevt, tror jag.
Klematisen har vuxit ca 50 cm Löjtnantshjärtana blommar En av stjärnflockan har knoppar. Lavendeln har också till min förvåning börjat blomma. De övriga växterna verkar må bra det är bara Daggkåpan som inte riktigt ser så frodig ut som jag hoppats, den har dock blomknoppar. Rosorna är det inte heller någon riktig fart på men vad kan man begära när dagstemperaturen knappt når över 10 grader.
Det har också blivit några nytillskott som Ulleternell, Sköldpaddsört, en vacker Citrontimjan, Backnejlika och en Kärleksört.
Jag strödde också ut en "handfull" frön av Jättevallmo invid husväggen. Dessa frön hade jag fått av en bekant och eftersom dom legat några år så trodde jag inte att dom skulle gro men pyttsan vartenda ett verkar komma upp så invid väggen är det en tjock matta av små Vallmobabys.
En salig blandnig av växter har det blivit men habegäret är starkt.
Liljelökarna som jag satte har inte visat sig.
I den andra rabatten så har Ringblommorna kommit upp ca 3 cm och smultronen har blomknoppar. De övriga innevånarna Oregano, Timjan Mynta, Salvia och Rosmarin får fortfarnade sova inomhus tills järnnätterna är förbi. Jag har också 6 Dahlior som blivit "knubbiga" och fina som åker ut och in.
Nu till mina frågor: Finns det fortfarande en chans för Liljorna eller ska jag reservera platsen där dom var tänkta för Dahliorna?
När det gäller Vallmon, måste jag gallra eller överlever de starkaste?
Jorden som jag fyllde mina rabatter med var vanlig planteringsjord (6 för 100). För två veckor sedan hällde jag i några säckar kogödsel och jag tänkte upprepa behandlingen runt midsommar. Sedan inget mer. Till hösten tänkte jag krafsa över tjockt med björklöv och granris. Räcker det som jordförbättring?
Mvh//Anki zon 4-5
--------------------
Rosor är alltid rosor om än i spruckna krus Zon 4-5 Stolt odlare av Blå bergvallmo! ;)    "Vem har sagt att man måste äta hemma i sitt kök?"/Lady Hamilton
|