Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > "Plundra" jordgubbsplantor?, Hur gör jag med nya plantor?
          Anna G
          Inlägg 23-05-2005, 18:20
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 68
          Medlem sedan:
          22-04-2004
          Medlem nr: 3 366



          Jag har planterat nyinköpta jordgubbsplantor i en pallkrage. På varje planta är det mellan 8-15 blommor som jag trodde skulle bli jordgubbar i år. wub.gif wub.gif Sedan läste jag att man ska knipsa av alla blommor och blomanlag för att få skörd nästa år. unsure.gif Stämmer det? Jag ville ju få äta några jordgubbar i år eftersom det finns blommor på plantorna... På samma sida stod även att man inte skulle ta sticklingar från andra, det kunde föra någon sjukdom vidare (har glömt vilken). Jag fick några sticklingar som jag har satt... Ska jag kasta dem? Jag trodde att det gick bra att ta sticklingar, moderplantorna står hos mina svärföräldrar och ger goda jordgubbar.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 03-06-2005, 13:40
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Njae lätt att föröka beror ju på vad man menar. Det finns ganska många virussjukdomar och liknande hos jordgubbar. Virussjukdomar kan visa sig som ex. sämre skörd ofta ser man inte på plantorna att de är sjuka (samma sak gäller för ex. hallon som drabbas av många olika virus och liknande). De plantorna man köper i handeln ska vara virusrensade och det innebär att man måste ha tillgång till ett laboratorium när man ska göra nya plantor utan virus.


          Ska man starta ett nytt jordgubbsland och man vill ha så stora skördar som möjligt så är det alltid bra att satsa på friskt material. Är det smak och bevarande av gamla sorter som känns viktigare än att få stora skördar så kan man ju föröka upp egna plantor eller ta från släkt och vänner.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 06:58
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon