Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kan man verkligen bli så här...., trött av väder?
          Sulawesii
          Inlägg 03-06-2005, 11:06
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 022
          Medlem sedan:
          14-11-2003
          Medlem nr: 2 566



          Jag har varit så trött sen förre helgen. Har trott att det var pga vädret, men nu börjar jag fundera.... I går gick jag och lade mig när jag var hemma på rasten. Och när jag kom hem gjorde jag likadant, och låg tills jag somnade. Idag släpade jag mig upp vid elva och la mig i soffan.
          Låg där en stund och tänkte att om jag bara kommer upp och sätter mig på odla en stund, så piggnar jag nog till. Men, nu är jag helt slut! Känner att jag måste vila en stund.
          Konstigt.... nån som brukar bli sån här?


          --------------------
          ”Gå inte på Den Smala Vägen den är alldeles för bred. Balansera isället på de öppnaste fälten..”
          - Sun Axelsson


          user posted image
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          amaira
          Inlägg 04-06-2005, 11:18
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 105
          Medlem sedan:
          25-04-2004
          Medlem nr: 3 398



          CITAT (Sulawesii @ 03-06-2005, 12:06)
          I går gick jag och lade mig när jag var hemma på rasten. Och när jag kom hem gjorde jag likadant, och låg tills jag somnade. Idag släpade jag mig upp vid elva och la mig i soffan.
          Låg där en stund och tänkte att om jag bara kommer upp och sätter mig på odla en stund, så piggnar jag nog till. Men, nu är jag helt slut! Känner att jag måste vila en stund.
          Konstigt.... nån som brukar bli sån här?

          Jaa... känner igen mig fullständigt.

          Men för mig är det något jag har att leva med. Är redan "uppkollad" framifrån och baklänges och uppifrån och ner och utifrån och in: frisk som en nötkärna kan man säga... Förutom "tröttheten" som jag får leva med. Ett av symtomen på mitt skuggsyndrom av damp.

          (damp/adhd ser jag inte som någon "sjukdom, jag ÄR ju frisk som en nötkärna!!)

          Har en extra "sårbarhet" som gör att jag lätt blir utbränd. Har inte "skyddet" gentemot sinnesintryck, inget som "silar" dem, utan allt går in. Fast det alltför ofta verkar som om INGET går in...

          På ett vis har jag haft min trötthet hela mitt liv, men när jag var ung fanns det ju liksom "reservkrafter" att använda.

          När jag har mina värsta trötthetsperioder blir jag bra trött på det sad.gif , men i stort lever jag gott, och "fritt" att utnyttja mina pigga stunder som jag vill.

          känslan känner jag väl igen, Sulawesii. Men inte "orsaken", din orsak alltså. Att kolla upp det är en bra idé.


          --------------------
          Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 02:23
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon