CITAT (Sulawesii @ 06-06-2005, 12:26)
CITAT (Reserv @ 06-06-2005, 12:04)
CITAT (Sulawesii @ 06-06-2005, 10:59)
Jag är inte mycket för att fira vare sig Valborg, Midsommar (om jag inte är i Dalarna, för där vet de hur man firar Midsommar!) eller Sveriges Nationaldag. Är väl för lat.
Kan hålla med om att i dessa tider behöver vi verkligen ta tillbaka hedern i att vara svensk, efter alla år av "får inte hissa flaggan" och "får inte sjunga nationalsången".
Det ska varken vara fult att vara t ex afrikan eller svensk!
Om man inte får visa att man är svensk på skolavslutningen med sånger, hur ska vi då fira nationaldagen?

Gå runt med världens alla flaggor och sjunga "mångkulturella" sånger?

Regerade du på mitt "det ska varken vara fult att vara t ex afrikan eller svensk!"?
Näe, jag har inte alltid en pik åt andra, jag har egna åsikter också

Men när barnen var små så var det fult att sjunga du gamla du fria på skolgården och vifta med flaggan på skolavslutningar. Och alla tjatar hela tiden om att Sverige minsan är mångkulturellt så vad är det dom vill egentligen? Ha en extra dag att vara lediga från jobbet? För att fira att man är svensk har jag i alla år fått mig åthutat att det är rasistiskt. Men dom som idag firar vänder kappan efter vinden (och faen vad det blåser ute idag

) och i morgon så är det lika fult som vanligt att vara stolt att man är svensk. Hela dan är ett rent hyckleri tycker jag som sitter hemma och firar att
JAG är svensk, i mitt
SVENSKA hem, utan att behöva skämmas för att känna så.