Vi har redan ett litet hus 85 kvm + ca 20 i källaren fördelat på två rum. Vi har jättelåg ränta på lånen. Vi kan iofs elda med ved. Bilen är från -92, måste vi ha. Husvagnen från -82, den gör vi oss aldrig av med.
Blev mest chockad över hur mycket pengar som försvinner, nästan 9 000 för oss båda. I juni nästa år försvinner också det vårdbidrag vi har för dottern, det är 6 000 till, då blir det väl iofs pengar till henne i stället men hon ska ju ut i livet så dom pengarna lär inte stanna här. Vi ska försöka se över de utgifter vi har och slutbetala ett lån så får vi se sen. Problemet för oss är att när dottern blev sjuk och vi måste ha dubbelt boende under en längre tid då brakade vår ekonomi, och är fortfarande under uppbyggnad.
Att bara vara hemma, aldrig unna sig att göra någonting, så kan inte jag leva. Tids nog blir man sittande.
Har kollat lite på lägenhetspriser och månadsavgifter, och det kan bli billigare om man inte behöver låna till insatsen.
--------------------
|