Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Varför okulering / ympning av fruktträd?
          Gudahov
          Inlägg 07-06-2005, 11:16
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 37
          Medlem sedan:
          07-06-2005
          Medlem nr: 5 952



          Varför är alla fruktträd okulerade/ympade? Hurdan blir kvaliteten på t.ex. ett äppleträd om man driver upp ett från kärna? Blir det inte samma kvalitet på frukten? Blir stammarna dåliga?

          Kan någon med insikt om detta berätta mer. Gärna mycket information. smile.gif

          /Claes

          Är för övrigt ny på forumet. Har nyligen köpt ett torp med MASSOR av mark. Torpet är sedan 1700-talet, men det mesta av kulturväxter, bär och frukter tycks ha gått förlorat med tiden.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 07-06-2005, 21:36
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          CITAT (Gudahov @ 07-06-2005, 12:16)
          1 Varför är alla fruktträd okulerade/ympade?
          2 Hurdan blir kvaliteten på t.ex. ett äppleträd om man driver upp ett från kärna?
          3 Blir det inte samma kvalitet på frukten?
          4. Blir stammarna dåliga?

          Hej igen,
          Känner mig alltid lite taskig när jag hänvisar nya till att söka... Men sök ändå efter dessa kortfattade svar:

          1. Grovt svar: Man har valt de bästa rötterna och de som har bästa frukterna och satt ihop dem. Sällan är de desamma.

          2. Själva trädet på en frösådd blir långlivat, stort och bra. Frukten blir ofta lite si och så. Sällan så bra att det kan bli en sort som sedan förökas, även om man själv kanske gillar äpplet.

          3. Beror på vad du menar med kvalitet. Alla sorter vi odlar idag, och det är många, är korsningar mellan olika äpplen. De flesta har uppstått spontant, dvs genom att bin pollinerat dem, en kärna fallit/satts i marken, frukten blivit bra och man ympat vidare med detta träds ris för att föröka sorten. Vissa sorter har kommit av mänsklig medveten pollinering, dvs man vet vilka som är föräldrarna. De sorter som odlas kommersiellt i Sverige och säljs i handeln har kvalitetskrav som att kunna transporteras, vara uppskattade, kunna lagras, ha storlek mm. De sorter som många tycker om är svåra att lagra, frakta, plocka på ett ekonomiskt rationellt sätt (t ex Transparente Blanche). Kvalitet kan vara olika saker.

          4. O du menar grundstam, dvs rot och basen av trädets stam, så blir en kärnsådd osm klarar de första åren inte dålig. Tvärtom blir det et starkväxande träd som klarar en hel del påfrestningar mm.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 19:49
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon