Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Örter
          digitalkarin
          Inlägg 13-04-2003, 16:24
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 298
          Medlem sedan:
          30-03-2003
          Medlem nr: 1 016



          Dragon, timjan, mynta, gräslök och rosmarin, behöver de förkultiveras, eller kan man så dem direkt i den krukan man tänkt ha dem i?
          Om de ska försås, är det för sent för det nu?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 13-04-2003, 17:34
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Jag brukar förkultivera örterna inomhus och det borde fortfarande finnas tid att så det är nog inte försent. Själv direktsår jag ofta kryddor i krukor med krukväxtjord i botten och såjord på toppen. Men det går även bra att så i låda och sedan skola ut dem i separata krukor.

          Rosmarin kan dock vara lite trixig, den ska bara sås på ytan av såjorden, den kan ta tid på sig + ibland kan man behöva stoppa in sådden i kylskåpet ibland, själv föredrar jag sticklingsförökning när det gäller rosmarin. När det gäller denna växt är sticklingsförökning det lättaste förökningssättet.

          Den äkta franska dragonen som är den som man brukar använda till mat kan inte frösås så jag antar att det är rysk dragon du har, även denna är ljusgroende och fröna ska inte täckas med jord annars så brukar den vara ganska lättförökad med frö.

          Myntor brukar också vara lättförökade med frö, även myntor har ljusgroende frön. De flesta finare sortor mynta kan inte frösås utan där är det delning som gäller.

          Timjan är också den ljusgroende + ganska lätt att föröka med frö + sticklingar.

          Gräslök är även den lättförökad, dessa frön kan man täcka tunnt, går att förkultivera i kruka inomhus + det brukar även gå att direktså på växtplatsen på våren.


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-08-2025, 05:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon