Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tomatodling, skötsel, krukstorlek, olika sorter
          eneskar
          Inlägg 16-11-2002, 18:55
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 21
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 128



          Jag köpte ett växthus, 10 kvm, förra våren o använde det både till att dra upp perenner från frön samt odling av tomater. Prövade även aubergine, men de hann aldrig växa färdigt. Jag har lite frågor om tomatodling, som kanske ni som är mer erfarna odlare kan svara på.
          Bör man alltid ha endast en planta i en kruka om ca 12-15 liter?
          När bör man eller bör man överhuvudtaget klippa bort blad från växten?
          Tar inte bladen kraft från frukterna?
          Bör man odla sorter som mognar vid olika tidpunkter? Som det nu var hade alla mina sorter mognat färdigt redan i september. Men det kanske berodde på den ovanligt varma sommaren? I slutet fick jag dessutom en massa mögel på bladen, trots att jag aldrig sprutar vatten på bladen och har öppet alla fönster. Men jag stängde dem på natten, vilket man kanske inte bör? De som jag odlade utanför växthuset fick inget mögel.
          Ja det var några stycken frågor. Jag kommer nog på flera sen.
          Tacksam för alla tips. Kanske nån bra bok om tomatodling finns?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Louise i Götebor...
          Inlägg 16-11-2002, 19:11
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 772
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 35



          Hej hopp
          Jag gör ett försök, även om jag vet att här finns mycket mer kompetenta grönsaksodlare - men jag hann först tongue.gif

          Krukor vet jag inte. Jag odlar mina tomater i jordbädd. Men mer än en planta per 12 liter låter mycket!
          Jag klipper av blad nerifrån allteftersom dom börjar vissna. Blad tillför pryttlar till växten inte tvärt om, men visset blad gör ingen nytta och luftcirkulationen blir bättre utan dessa.
          Man "bör" odla dom sorter man vill och inga andra. Men visst finns det senare sorter om man vill förlänga. I år blev mina sista-tomater mogna allihop. Sorten 'Gelbe dattelwein' fortsätter och blommar osv hur länge som helst, så där fick jag slänga en hel del frostskadade godingar.
          Mögel, ja. Ventillation säger böckerna och har säkert rätt. Precis som du får jag alltid mögel i slutet på säsongen. Lägre natttemp, högre luftfuktighet osv, hösten är som den är - man får gilla läget huh.gif

          Jag har ännu inte hittat nån' bra bok om växthus för mina behov. Antingen står det ingentin eller så är dom alldeles för avancerade (för mig alltså) unsure.gif

          Jag har provat aubergin flera gånger - tji skörd sad.gif , även detta superår


          --------------------
          Lev väl, Louise
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-07-2025, 13:15
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon